Έκανε το καθήκον του ο Άρης, πλήγωσε τη Νέα Σαλαμίνα και πλησίασε την κορυφή

Τρίτη, 6/2/2024 - 20:56
ΑΡΗΣ

Έκανε το καθήκον του ο Άρης και είναι σε απόσταση αναπνοής!

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 3-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος» για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τους Μοντνόρ, Σάβο και Μπράουν να βγάζουν τα… κάστανα από τη φωτιά. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λεμεσού βρίσκεται στο -2 από την κορυφή και ουσιαστικά εκμεταλλεύτηκε τις χθεσινές απώλειες του ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη, για τους «ερυθρόλευκους» το… κακό τρίτωσε καθώς σημείωσαν την τρίτη σερί αποτυχία και έμειναν στους 31 βαθμούς.

Στα του αγώνα, η ομάδα της Αμμοχώστου έχασε σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και ο Άρης στο δεύτερο την… τιμώρησε. Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν σοβαροί και μετρημένοι στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες που βρήκαν σε γκολ.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η Νέα Σαλαμίνα θα αναμετρηθεί στην Περιστερώνα με τη Δόξα για την 24η αγωνιστική (11/2), ενώ ο Άρης θα φιλοξενήσει την Καρμιώτισσα (10/2).

Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν καταγράφηκε κάποια αξιόλογη φάση, με τον Άρη να έχει την κατοχή και τον Σεμέδο να καταγράφει σημαντική προϋπόθεση που δεν ανησύχησε τον Μελίσσα.

Τεράστια φάση για τη Νέα Σαλαμίνα στο 17ο λεπτό, με τον Γιάνγκα να πιάνει δύσκολη κοντινή κεφαλιά και τον Ζάντρο να αποκρούει πολύ δύσκολα.

Νέα φάση για τους γηπεδούχους, μετά από σουτ του Λέουκο, η μπάλα κόντραρε στον Ντουρμισάι και κατέληξε στον Ζάντρο που μάζεψε δύσκολα (28').

Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα και νέα απόκρουση από τον Ζάντρο. Κεφαλιά του Ντουρμισάι, έδιωξε πολύ δύσκολα ο κίπερ των φιλοξενουμένων.

Απείλησε ο Άρης με τον Μπένγκτσον, το σουτ του οποίου πέρασε μόλις δίπλα από την εστία του Μελίσσα.

Άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό ο Άρης με τον Μοντνόρ ο οποίος αξιοποίησε την πισινή κεφαλιά (!) ασίστ του Στρούσκι και με εύστοχο δυνατό σουτ νίκησε τον Μελίσσα για το 1-0.

Δεύτερο γκολ για την ομάδα της Λεμεσού με τον Σάβο να απογεύγει τον Βίκτωρος και μόνος με τον Μελίσσα, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 (60').

Τρίτο γκολ για τον Άρη με τον Μπράουν να σκοράρει μετά από ασταθή απόκρουση του Μελίσσα (85').

Οι ενδεκάδες

Νέα Σαλαμίνα (Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Κατσικάς (8' Βίκτωρος), Παπαγεωργίου (72' Κορομά), Ντιακιτέ, Λέουκο, Καρλίτος (72' Κατσιάρης), Μπεχαράνο, Ντουρμισάι, Ναρσίνγκ, Γιάνγκα (72' Γκουσμάνοβιτς).

Άρης (Σπιλέφσκι): Ζάντρο, Μουσούντα, Μπένγκτσον (78' Δημητρίου), Ουρόσεβιτς, Σανέ (61' Μπρόρσον), Στρούσκι (71' Μπράουν), Ζόκε, Σαβό (71' Νίκολιτς), Μοντνόρ, Σεμέδο (46' Γιαγκό), Γκομίς.

Το τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Σπιλέφσκι (Άρης): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο με πολύ καλό προπονητή. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμουν ικανοποιημένος, δεν ήμασταν αυτοί που θέλαμε. Στο ημίχρονο αλλάξαμε κάποια πράγματα, κάναμε ένα πολύ καλό δεύτερο μέρος. Ήμασταν πολύ καλοί και πήραμε μια δίκαιη νίκη.

Είμαι φορτισμένος συναισθηματικά, ο λόγος είναι γι’ αυτά που άκουσα από την εξέδρα. Δεν τα εύχομαι ούτε στο χειρότερο εχθρό μου. Είναι απίστευτο. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι στο Emirates οι οπαδοί της Άρσεναλ θα φωνάζουν στον Γκουαρντιόλα για τη μητέρα του, για τον πατέρα του ή να βγάλει καρκίνο. Είναι τρελό. Σήμερα ήταν ένας άνθρωπος 60 χρονών στην εξέδρα και δίπλα ήταν το παιδί του. Αγαπώ την Κύπρο, αλλά το να ακούω αυτά τα λόγια από την εξέδρα δεν είναι φυσιολογικό».

Χριστοδούλου (Νέα Σαλαμίνα): «Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι. Αμυνθήκαμε σωστά δημιουργήσαμε τρεις μεγάλες ευκαιρίες και όταν δεν σκοράρεις με μεγάλες ομάδες… Δυστυχώς στοίχησαν τα λάθη. Αυτά έχει το ποδόσφαιρο. Οι παίκτες το πάλεψαν. Δεν μας ήθελε και λίγο η μπάλα. Η δουλειά μας είναι να συνεχίσουμε. Πιστεύω στα παιδιά. Η ομάδα είναι καλή και το κεφάλι πρέπει να είναι ψηλά. Έχουμε και το κύπελλο και θα δούμε την πορεία μας στο μέλλον. Συγχαρητήρια στον Άρη».