Πήρε το... θρίλερ κόντρα στον Εθνικό και επέστρεψε στις νίκες η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 10/2/2024 - 18:55

Επιστροφή στις νίκες!

Η Πάφος επικράτησε με 4-3 του Εθνικού σε μια αναμέτρηση για γερά νεύρα στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Προερχόμενη από δύο διαδοχικές ισοπαλίες, οι «γαλάζιοι» μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση και να πάρουν το ζητούμενο αποτέλεσμα, δίχως όμως να εντυπωσιάζουν με την εμφάνιση τους, δεχόμενοι μάλιστα και 3 τέρματα.

Η ομάδα της Άχνας κοίταξε στα... μάτια τον αντίπαλο της και με επιθετικό ποδόσφαιρο προσπάθησε να αποσπάσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά στο τέλος «λύγισε» και γνώρισε την ήττα, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί της.

Τα γκολ της αναμέτρησης έβαλαν οι Μπότσκαϊ (11'), Λομοτί (29'), Ζάιρο (35'), Καμπρέρα (37'), Βαλακάρι (46'), Ντράζιτς (76') και Τάνκοβιτς (89' ΠΕΝ.)

Όσον αφορά στην επόμενη αγωνιστική, ο Εθνικός θα φιλοξενήσει την Ομόνοια στο Δασάκι (14/2), ενώ η Πάφος θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με τον Οθέλλο (13/2).

Γκολ με το... καλημέρα για την Πάφο στο ενδέκατο λεπτό, με τον Μπότσαϊ να εκτελεί άμεσα φάουλ και να νικάει τον Παναγή.

Νέα φάση για τους «γαλάζιους» στο 25ο λεπτό, με τον Βαλακάρι να κάνει το πλασέ, μέσα από την «καρδιά» της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ο Εθνικός ισοφάρισε στο 29ο λεπτό, με τον Λομοτέι να νικάει με κοντινή προβολή τον Ίβουσιτς, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πεχλιβάνη.

Το σύνολο του Καρσέδο έκανε το 2-1 στο 35ο λεπτό, με τον Μελούσο να δίνει στον Ζάιρο, ο οποίος με δυνατό σουτ έδωσε εκ νέου προβάδισμα την ομάδα του.

Άμεση απάντηση για την ομάδα της Άχνας ένα λεπτό αργότερα, με τον Μάριο Ηλία να κάνει το ένα-δύο με τον Καμπρέρα, ο οποίος με σουτ έφερε ξανά στα ίσα το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι «άγγιξαν» το γκολ στο 42ο λεπτό, με τον Ντράζιτς να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει έξω.

Γκολ από τα αποδυτήρια για την Πάφο στο 46ο λεπτό, με τον Βαλακάρι να νικάει με σουτ τον Παναγή.

Ο Εθνικός έκανε το 3-3 στο 76ο λεπτό, με τον Ντράζιτς να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και να νικάει τον Ίβουσιτς.

Οι «γαλάζιοι» βρήκαν την λύση στο 89ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Οι ενδεκάδες

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο):Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα, Γκολντάρ, Μελούσο, Ναμ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (72′ Τζάτζα), Μπότσκαϊ (72′ Πέπε), Τάνκοβιτς, Ζάιρο (90+2′ Κοντρέρας).

Εθνικός (Μαρίνος Σατσιάς): Παναγή, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (72′ Μεσγκίντα), Λομοτέι, Nικολάου, Καμπρέρα, Μ. Ηλία (72′ Στυλιανού), Ντράζιτς (83′ Κ. Ηλία), Αγγελόπουλος (72′ Χριστοφή).

Το τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Σατσιάς (Εθνικός): «Ήρθαμε με πολλά προβλήματα της τελευταίας στιγμής. Η ομάδα άξιζε πολύ περισσότερα. Ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Δεχθήκαμε εύκολα γκολ. Δεν ξέρω για το πέναλτι. Ούτε για το δεύτερο γκολ της Πάφου. Απαιτούμε σεβασμό. Να πάρουμε πόντο, να πάρουμε τρεις αλλά όχι έτσι. Είναι άδικο το αποτέλεσμα , είχαμε περισσότερες ευκαιρίες. Στο να δημιουργήσουμε εμείς ήμασταν πιο επικίνδυνοι».

Καρσέδο (Πάφος): «Ήταν ένα παιχνίδι που έγιναν πολλά πράγματα. Μπορεί να σκοράραμε αλλά δεν ειχαμε την υπομονή να κρατήσουμε την μπάλα. Δεχθήκαμε τρία τέρματα από λάθη. Δεν είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση των ποδοσφαιριστών μας. Αλλά τουλάχιστον πήραμε τους βαθμούς. Για μένα όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Καναμε κάποιες νίκες απέναντι σε μεγάλες ομάδες. Απέναντι μας ειχαμε μΙα πολύ οργανωμένη ομάδα».

Για την αστάθεια που παρουσιάζει η ομάδα: «Σύμφωνω αλλά μπορούμε να βελτιωθούμε».

Για τ' ατομικά λάθη: «Δουλεύουμε σε αυτά τα θέματα, δουλεύουμε πάνω σε αυτά».

Για τις αποδοκιμασίες στο ημίχρονο: «O κόσμος θέλει να μας βλέπει να παίζουμε καλύτερα. Εμεις σήμερα δεν τους το δώσαμε αυτό. Τους καταλαβαίνω».