Πάτησε… γκάζι και καθάρισε και τη Βίρτους ο φορτσάτος Παναθηναϊκός

Παρασκευή, 17/11/2023 - 23:17

Ιδανικό κλείσιμο στη «διαβολοβδομάδα» για τον Παναθηναϊκό!

Οι «πράσινοι» νίκησαν με σκορ 90-76 τη Βίρτους Μπολόνια στο «καυτό» ΟΑΚΑ, με αποτέλεσμα να πάρουν τρίτο σερί ροζ φύλλο και να ανέβουν στο 5-4 στην Ευρωλίγκα!

Το ματς ήταν ντέρμπι για 33 λεπτά, με τη Βίρτους να βγάζει ανταγωνιστικό πρόσωπο και να δείχνει την ποιότητά της στο παρκέ. Κάπου εκεί, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ξέσπασε, το ΟΑΚΑ έγινε… ηφαίστειο και έσπρωξε την ομάδα του Εργκίν Αταμάν σε μία τεράστια νίκη, με το κοντέρ να γράφει επιμέρους σκορ 28-13 στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Κορυφαίος του ματς (και πάλι) ο Ντίνος Μήτογλου, με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης! Μεγάλη εμφάνιση από τον Ματίας Λεσόρ, που ήταν άφαντος για τρία δεκάλεπτα όμως βγήκε μπροστά στο τέταρτο και τέλειωσε το ματς με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. 11 πόντους μέτρησαν οι Σλούκας και Βιλντόσα, όσους και ο βελτιωμένος Κέντρικ Ναν, ενώ βοήθησε με 10 πόντους ο Μπαλτσερόφσκι.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76