«Σκόρπισε» με πεντάρα την Βαγιαδολίδ και πλησίασε τη Ρεάλ η Ατλέτικο

Δευτέρα, 1/5/2023 - 09:16

Ξέσπασε στην Βαγιαδολίδ και πλησίασε τη 2η Ρεάλ Μαδρίτης η Ατλέτικο!

Η ομάδα του Σιμεόνε έκανε επίδειξη δύναμης στο «Χοσέ Θορίγια» επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-2, πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη και «ανασαίνει» στην πλάτη της συμπολίτισσας έξι αγωνιστικές πριν το τέλος.

Απίθανη εμφάνιση από τους «ροχιμπλάνκος» που βρέθηκαν να προηγούνται 3-0 στο 38' ενώ έκαναν συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο μέρος όπου πέτυχαν ακόμη δύο. Στους 66 βαθμούς η Ατλέτικο και την 3η θέση, 15η η Βαγιαδολίδ με 35.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Σιμεόνε χρειάστηκε 20 λεπτά για να βρει δίχτυα με τον Νεχουέν Μολίνα να νικά τον Μασίπ εξ επαφής. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χιμένες με κεφαλιά έκανε το 2-0, ενώ το κρεσέντο συνεχίστηκε με τον Μοράτα να αξιοποιεί τη δεύτερη ασίστ του Γκριεζμάν για το 3-0. Η Βαγιαδολίδ, κέρδισε πέναλτι από το ανόητο μαρκάρισμα του Χιμένες, με τον Λαρίν να μειώνει σε 3-1 το οποίο ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο μετατράπηκε σε θρίλερ καθώς η Βαγιαδολίδ πίεσε και στο 64' βρήκε δίχτυα με τον Χονγκλά, το γκολ του οποίου ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Ατλέτικο, στο 70' είχε δοκάρι με τον Κορέα, όμως η Βαγιαδολίδ μπήκε ξανά στο ματς με την κεφαλιά του Εσκουδέρο.

Η Ατλέτικο βρήκε γκολ από το πουθενά καθώς σε μια ανύποπτη φάση ο Φερνάντεθ έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-4 των «ροχιμπλάνκος». Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μέμφις Ντεπάι, που με αριστουργηματικό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 5-2.