Στον +3, πριν το -6 ο Ερμής. 3-0 οι ''φτεροπόδαροι'' την Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 6/5/2017 - 19:24

Ο Ερμής εξαργύρωσε την υπεροχή του στο δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Ακόμη και αν του αφαιρεθούν οι έξι βαθμοί για τον δεύτερο ''κόκκινο'' φάκελλο, αναμένεται να τερματίσει πρώτος στην βαθμολογία του Β΄ γκρούπ.

Το πρώτο μέρος ήταν σαν μην... έγινε. Χωρίς φάσεις και στιγμές που χρίζουν αναφοράς. Στην επανάληψη ο αγώνας ''ζεστάθηκε'' για τα καλά. Πέντε λεπτά με την έναρξη της επανάληψης ο Αρτάμπε με καρφωτή κεφαλιά σε σέντρα του Ψάλτη νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Βεσελόφσκι. Οι δυο επόμενες σημαντικές φάσεις, σημαδεύτηκαν από λάθος σφυρίγματα του διαιτητή Αναστασίου, σε βάρος των ''φτεροπόδαρων''. Ο ρέφερι δεν είδε πέναλτι σε καθαρό χέρι του Άντονιτς στο 57' ενώ δυο λεπτά αργότερα τον ... πήρε στο λαιμό του ο βοηθός. Ο Μασίνουα σκόραρε από κανονική θέση, ο διαιτητής αρχικά πήγε προς την σέντρα ωστόσο στην πορεία συμβουλεύθηκε τον επόπτη που είχε υποδείξει οφ σαιντ και λανθασμένα ακύρωσε το τέρμα του Ερμή.

Ο Ερμής συνέχισε όμως να πιέζει και δικαιώθηκε. Ο Ντε Μέλο με εξαιρετική ατομική προσπάθεια πέρασε αντιπάλους , μπήκε στην περιοχή και έγραψε το 2-0 στο 71'. Η Νέα Σαλαμίνα το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει στο 76΄ με τον Κούσουλο, την κεφαλιά του οποίου έδιωξε εντυπωσιακά ο Στυλιανού. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαρτίνιουκ στο 86'.

Ο αγώνας άρχισε με ημίωρη καθυστέρηση καθώς υπήρξε πρόβλημα με τις επιλογές των χρωμάτων στις εμφανίσεις των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων.