«Τούμπαρε» την Μπαρσελόνα η Λεβάντε μέσα σε δύο λεπτά

Σάββατο, 2/11/2019 - 19:01

Μέγαλη νίκη με 3-1 πήρε η Λεβάντε απέναντι στην Μπαρσελόνα. Οι γηπεδούχοι ρίσκαραν και δικαιώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο αφού για μία ακόμα φορά η άμυνα των Καταλανών δεν ήταν αυτή που έπρεπε και πλέον η Ρεάλ εάν επικρατήσει απέναντι στην Μπέτις θα περάσει στην κορυφή της La Liga.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν από την αρχή του αγώνα και επέβαλλαν το ρυθμό τους. Με την γνωστή κατοχή της μπάλας είχαν εδραιωθεί έξω από την εστία της Λεβάντε και έψαχναν να βρουν τρόπο να σκοράρουν.

Τελικά, τα κατάφεραν από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Στο 36' ο Μιραμόν ανέτρεψε τον Σεμέντο και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έστειλε στη μία γωνία την μπάλα και στην άλλη τον Φερνάντεθ για το 0-1.

Στη συνέχεια του αγώνα η Μπαρσελόνα πίεσε για να ξαναμπεί στο ματς, σκόραρε με τον Μέσι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά αφού στην αρχή της φάσης ο Γκριεζμάν ήταν σε θέση οφσάιντ και έτσι το 3-1 έμεινε μέχρι το τέλος.