Αγχώθηκε αλλά νίκησε και πλέον ορίζει την τύχη της η ΑΕΚ

Δευτέρα, 18/3/2024 - 11:00

Για ακριβώς ένα ημίχρονο η ΑΕΚ αγωνίστηκε με παίκτη περισσότερο κόντρα στην Ανόρθωση. Παρ' όλα αυτά οι «κιτρινοπράσινοι» δυσκολεύτηκαν αρκετά να κάμψουν την αντίσταση της «Κυρίας» στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ουσιαστικά οι παίκτες του Ραν Μπεν Σιμόν έμοιαζαν «κλειδωμένοι» λόγω του μεγάλου βαθμολογικού διακυβεύματος της αναμέτρησης.

Μάλιστα ο Ερερίν (που πέρασε αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Πίριτς) χρειάστηκε να κάνει μια εντυπωσιακή απόκρουση σε τετ α τετ με τον Καστέλ στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης, διατηρώντας το μηδέν παθητικό, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα (69') ο Τόνγκια να λύσει τον «Γόρδιο δεσμό» με ένα εντυπωσιακό γκολ με όμορφο σουτ.

Έτσι, η ομάδα της Λάρνακας πανηγύρισε μια τεράστιας σημασίας νίκη, μειώνοντας τη διαφορά από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ, στην ελάχιστη δυνατή τιμή. Πλέον, με τα δεδομένα ως έχουν ο Ισραηλινός τεχνικός των «κιτρινοπράσινων» θέλει να αποφορτίσει τους παίκτες του κατά τη διακοπή και να τους προετοιμάσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ενόψει της τελικής ευθείας του πρωταθλήματος.

Κατά την επανέναρξη των υποχρεώσεων, η ΑΕΚ υποδέχεται στην «Αρένα» τους «γαλαζοκίτρινους» σε μια... μάχη κορυφής (31/03 - 17:00). Παιχνίδι που θα δείξει σε μεγάλο βαθμό αν οι Λαρνακείς μπορούν να ονειρεύονται τον τίτλο ή όχι