Buzzer beater Πιέρου, γκολ για Ανδρέου (BINTEO)

Δευτέρα, 14/3/2022 - 13:06

Αν μη τι άλλο, φέτος πραγματοποιεί σπουδαία χρονιά με τη φανέλα της Λουντογκόρετς. Ο Πιέρος Σωτηρίου ξεχωρίζει με την ομάδα του Ράζγκραντ, με την οποία μάλιστα ετοιμάζεται να πανηγυρίσει ένα ακόμη πρωτάθλημα (το δεύτερο για την ακρίβεια).

Ο 29χρονος επιθετικός είχε σκοράρει στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπότεβ Βράτσα την περασμένη Δευτέρα (7/3), ενώ χθες έζησε ένα… déjà vu! Για την ακρίβεια, πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο 90ό λεπτό, στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λέφσκι Σόφιας. Ο Πιέρος έφτασε τα 16 γκολ σε 18 συμμετοχές στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ μετράει 21 τέρματα σε 33 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Αν μη τι άλλο, πρόκειται για την πιο παραγωγική χρονιά της καριέρας του, μετά τη σεζόν 2016/17, την τελευταία του δηλαδή με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ (27 γκολ σε 53 ματς).

Δείτε στο 8:26 το γκολ του Κύπριου επιθετικού.

Στο Βέλγιο, ο Στέλιος Ανδρέου, ο οποίος επέστρεψε στο αρχικό σχήμα της Σαρλερουά, έκανε… σεφτέ στα γκολ. Για την ακρίβεια, ο νεαρός αμυντικός, μείωσε προσωρινά σε 2-1 για τις «ζέβρες» στο 49ο λεπτό, με το ματς να λήγει εντέλει ισόπαλο με σκορ 2-2.

Ο 19χρονος στόπερ είχε μείνει για 7 σερί παιχνίδια στον πάγκο, ωστόσο τώρα φαίνεται πως κέρδισε και πάλι τη φανέλα βασικού. Ουσιαστικά, είναι μια… τακτική του προπονητή της Σαρλερουά, Έντουαρντ Στιλ, ο οποίος για κάποιο διάστημα «παγώνει» κάποιους βασικούς του παίκτες και στη συνέχεια τους ρίχνει εκ νέου στο αρχικό σχήμα. Στο Βέλγιο μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για το ταλέντο του Ανδρέου, ενώ οι «ζέβρες» φημίζονται για την ανάπτυξη νεαρών ποδοσφαιριστών.

Δείτε στο 0:48 το γκολ του Ανδρέου.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στην Χάρτλπουλ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 79’.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν βασικός στο παιχνίδι κόντρα στην Χάρλτπουλ. Πήρε κίτρινη κάρτα στο 16’.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στην Χάρλτπουλ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Πορτ Βέιλ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γκρίμσμπι.

Τζακ Ρόουλς (Γουόκινγκ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μέιντενχεντ.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από τη νίκη με 3-2 επί της Γουέιμουθ εντός έδρας.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Ήταν στο αρχικό σχήμα στην εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στη Σασουόλο. Αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Πέρασε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Πορδενόνε, ωστόσο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 76’.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Η Σπόρτινγκ αγωνίζεται απόψε (14/3, 22:15) στην έδρα της Μορεϊρένσε.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Σερέν.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Βασικός και σκόρερ του πρώτου τέρματος της Σαρλερουά (μείωσε προσωρινά σε 2-1), στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Μαλίν.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Είναι τραυματίας κι έτσι έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Φόρβαερτς.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του Βόλου είναι στις 19 Μαρτίου, όταν και υποδέχεται τον Αστέρα Τρίπολης στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Super League 1.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει τον Ατρόμητο στο Περιστέρι στις 19 Μαρτίου, στην πρεμιέρα των πλέι άουτ.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Ο Κύπριος μεσοεπιθετικός επέστρεψε στη δράση, όντας βασικός στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στον Ηρακλή. Αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Το παιχνίδι του ΠΑΟΚ Β’ κόντρα στον Πιερικό αναβλήθηκε.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τα Χανιά. Αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Ο νεαρός Κύπριος αμυντικός συμπλήρωσε κάρτες κι έτσι έμεινε εκτός αποστολής από την ήττα με 3-1 από τον Αστέρα Βλαχιώτη στη Σπάρτη.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας ματς κόντρα στον Αστέρα Βλαχιώτη, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Το παιχνίδι του Λεβαδειακού στην έδρα του Αιγάλεω αναβλήθηκε.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Δεν ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Ζάκυνθο.

Σωκράτης Μυλόπουλος (Τρίκαλα): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 από τη Χαρτς για το Κύπελλο Σκωτίας. Αντικαταστάθηκε στο 75ο λεπτό.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Ζμπρογιόβκα Μπρνο.

Χριστόφορος Τσολάκης (Τάμπορσκο): Δε χρησιμοποιήθηκε στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Βίσκοβ.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης, Τζόναθαν Κωνσταντίνου (Ντάλκουρντ): Η σεζόν στη δεύτερη κατηγορία της Σουηδίας αρχίζει την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Το επόμενο παιχνίδι για τη Λάχτι θα γίνει στις 19 Μαρτίου, κόντρα στην Ελσίνκι για το πρωτάθλημα.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Βασικός και σκόρερ του νικητήριου τέρματος της Λουντογκόρετς στο φινάλε, στη νίκη με 2-1 επί της Λέφσκι Σόφιας.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Κολοράντο Ράπιντς.

Αυστραλία

Τζόρτζ Τιμοθέου (Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Νιούκαστλ Τζετς.

Κρίστιαν Θεοχάρους (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Μέλμπουρν Σίτι.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπουτσεόν.

Πηγή φωτογραφίας: ludogorets.com