Δεν "λύγισε" η ΑΕΚ και τα πάντα θα κρυθούν στο Κίεβο (όλα τα αποτελέσματα)

Παρασκευή, 16/2/2018 - 08:46

Αυτή η ΑΕΚ είναι ανίκητη... Και το απέδειξε για ακόμη μια φορά, απέναντι στη Ντιναμό Κιέβου, σε ένα παιχνίδι στο οποίο της πήγαν όλα στραβά. Δέχθηκε γκολ στην πρώτη (και μοναδική επί της ουσίας) ευκαιρία των Ουκρανών στο ματς, είδε την τύχη να της γυρνά την πλάτη σε αρκετές φάσεις, αλλά και τον Ισπανό διαιτητή Ντελ Σέρο να κάνει μια σκανδαλώδη διαιτησία συνολικά με τα σφυρίγματά του, αλλά και χαρίζοντας τέσσερις φορές κόκκινη στην ομάδα του Κιέβου.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ και πάλι τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει. Ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο γήπεδο, πίεσε μέχρι τέλους την Ντιναμό και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι και να μείνει ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης χάρη σε ασίστ του Έλληνα άσου και γκολ του Αστρίτ Αϊντάρεβιτς, δευτερόλεπτα αφότου είχε περάσει κι αυτός στο παιχνίδι ως αλλαγή.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο γήπεδο και προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να ασκήσει ασκήσει πίεση στους Ουκρανούς. Η πρώτη της τελική ήρθε στο 8', όταν έπειτα από ωραία ομαδική ενέργεια ο Γκάλο έκανε ένα διαγώνιο σουτ, αλλά ο Μπόικο απέκρουσε με δυσκολία. Στο 14' έκανε την πρώτη της τελική η Ντιναμό, με ένα μακρινό σουτ του Μπουγιάλσκι, που δεν ανησύχησε τον Μπάρκα. Στο 18' ο Γκάλο έκανε μια σέντρα από δεξιά, ο Γιακουμάκης πήρε την κεφαλιά – πάσα στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Λιβάγια στη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να μπει καλά στη φάση.

Στο επόμενο λεπτό, όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Ουκρανοί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα: από μια βαθιά μπαλιά, ο Γκονζάλες απέφυγε τον Μπακάκη από αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Τσιγκάνκοφ με πλασέ από κοντά έκανε το 1-0. Στο 31', έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι για κράτημα στον Λαμπρόπουλο, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε».

Στο επόμενο λεπτό ο Μπακασέτας έκανε ωραία σέντρα από αριστερά, ο Κλωναρίδης στο πίσω δοκάρι προσπάθησε να γυρίσει στον Λιβάγια, αλλά ο Χατσερίντι έδιωξε σε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η ΑΕΚ ζήτησε και πάλι πέναλτι για κράτημα του Χατσερίντι πάνω στον Λιβάγια, όμως και πάλι ο Ισπανός ρέφερι έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, το 0-1 να είναι τελικά το σκορ ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και με την έναρξη του δεύτερου μέρους και η πρώτη σημαντική ευκαιρία της ήταν στο 57', όταν ο Χριστοδουλόπουλος έκανε ωραία ενέργεια από αριστερά, έκανε και το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 62' ο Έλληνας άσος εκτέλεσε καλά ένα φάουλ, όμως ο Χατσερίντι έδιωξε τη μπάλα με το πρόσωπο.

Στο 71' ο Γκάλο έκανε ακόμη μια πολύ καλή εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Μπόικο απέκρουσε πολύ δύσκολα στη γωνία του με τα ακροδάχτυλα! Τρία λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας των Ουκρανών απέκρουσε διαγώνιο σουτ του Λιβάγια, ενώ στο 76' ο Λάζαρος εκτέλεσε νέο φάουλ, η πορεία της μπάλας μπέρδεψε τον Μπόικο, αλλά κατάφερε να αποκρούσει με το σώμα.

Η πίεση της Ένωσης δικαιώθηκε τελικά στο 80'. Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος και του επέστρεψε, έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Αϊντάρεβιτς (που δευτερόλεπτα πριν είχε μπει στο ματς ως αλλαγή) έκανε με κεφαλιά το 1-1. Η ΑΕΚ είχε νέα ευκαιρία στο 87', με τον Λιβάγια να κάνει σέντρα από δεξιά και τον Λάζαρο να πιάνει μια κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 93' σε μια φάση διαρκείας η Ένωση είχε κι άλλη καλή στιγμή, όμως σε επικίνδυνο γύρισμα του Λιβάγια μέσα από την περιοχή, ο Μπακασέτας δεν κατάφερε να κάνει καλά το γυριστό σουτ, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τη λήξη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος (79' Αϊντάρεβιτς), Μπακασέτας, Λιβάγια, Κλωναρίδης (51' Χριστοδουλόπουλος), Γιακουμάκης (58' Αραούχο).

Ντιναμό Κιέβου (Αλεξάνταρ Χατσκέβιτς): Μπόικο, Κεντζιόρα, Χατσερίντι, Κάνταρ, Μορόζιουκ, Σεπέλιεφ, Μπουγιάλσκι, Τσιγκάνκοφ, Χαρμάς (77' Μπεσιέντιν), Γκονζάλες, Μοράες (90' Σαπαρένκο).

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της φάσης των "32". Οι ρεβάνς θα γίνουν  την άλλη βδομάδα: