Η Ομόνοια έχανε τις ευκαιρίες, ο ΑΠΟΕΛ πήρε το ντέρμπι (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 17/11/2017 - 20:57

Η Ομόνοια έχανε τις ευκαιρίες, ο ΑΠΟΕΛ πήρε το ντέρμπι. Μπορεί η Ομόνοια να ήλεγχε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ, όμως δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι από αυτό, αφού με δυο γκολ του Ζαχίντ στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές πήρε τους τρεις βαθμούς. Το μόνο που κατάφεραν οι «πράσινοι» ήταν να μειώσουν με αυτογκόλ του Βούρου. Ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τον Εφραίμ κάνοντας το τελικό 1-3.

Α΄ Ημίχρονο:

Ορεξάτες μπήκαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο ψάχνοντας από την αρχή το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα. Η πρώτη ευκαιρία θα έρθει για την Ομόνοια στο 10΄, ο Χριστοφή θα σεντράρει από τα δεξιά η κεφαλιά όμως του Λόπες θα περάσει έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ομόνοια θα απειλήσει και πάλι με τον Ντάρμπισαϊαρ αυτή την φορά, ο Τζαϊλσον έκανε την σέντρα από τα δεξιά ο Άγγλο πήδηξε πιο ψηλά από όλους όμως η κεφαλιά του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Πέρεθ.

Ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος κρατούσε την μπάλα αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις θα χάσει την πρώτη του αξιόλογη ευκαιρία στο 21΄ με τον Εμπεσίλιο. Ο Ολλανδός θα σουτάρει από μακριά όμως η μπάλα θα καταλήξει πάνω από τα δοκάρια του Χριστοδούλου. Στο 30΄ η Ομόνοια θα απαντήσει στην ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ με τον Κανού, ο οποίος εξαπέλυσε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Πέρεθ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε με τις γροθιές του.

Μέχρι και το 40΄ ο ρυθμός ήταν αρκετά γρήγορος, οι φάσεις όμως πολύ λίγες. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου η Ομόνοια κυριάρχησε χάνοντας μάλιστα δυο πολύ καλές ευκαιρίες, πρώτα στο 41΄ το γύρισμα του Χριστοφή έδιωξε σε κόρνερ ο Αντωνίου και έπειτα με τον Κανού ο οποίος έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση όμως αστόχησε.

Β΄ Ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκε η Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο ψάχνοντας από τα πρώτα λεπτά το γκολ. Οι «πράσινοι» θα βρεθούν πολύ κοντά στο γκολ στο 51΄ όταν θα χάσουν διπλή ευκαιρία με τους Χριστοφή και Τζαϊλσον. Ο κύπριος ακραίος επιθετικός θα σουτάρει όμως ο Πέρεθ θα διώξει με τις γροθιές του, στην εξέλιξη της φάσης ο Τζαϊλσον θα σουτάρει όμως η μπάλα θα πάει έξω. Στο 57΄ ο Κανού θα σουτάρει όμως Πέρεθ θα βρεθεί και πάλι σε ετοιμότητα και θα αποκρούσει. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ντάρμπισαϊαρ να χάσει ευκαιρία. Ο Χριστοφή έδωσε στον Άγγλο ο οποίος έκανε το παράλληλο σουτ του έδιωξε ο Πέρεθ.

Κόντρα στην ροή του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ θα σκοράρει με τον Ζαχίντ. Ο Νορβηγός θα πάρει την μπάλα στο ύψος της περιοχή θα κάνει το συρτό σουτ και θα «γράψει» το 1-0 για τους «γαλαζοκιτρίνους».

Στο 75΄ η Ομόνοια θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Ντάρμπισαϊαρ ο οποίος από το ύψος της περιοχής θα σουτάρει όμως ο Πέρεθ θα διώξει σε κόρνερ.

Δυο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα κάνει δυο τα γκολ του και πάλι με τον Ζαχίντ, ο οποίος θα πάρει την μπάλα μέσα στην περιοχή, θα σημαδέψει και θα στείλει την μπάλα στο Γ του Χριστοδούλου, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Η Ομόνοια θα απαντήσει άμεσα και θα μειώσει στο 80΄ με αυτογκόλ του Βούρου ο οποίος έκανε την πισινή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Ομόνοια πίεσε τον ΑΠΟΕΛ χωρίς όμως να καταφέρει να ισοφαρίσει. Μάλιστα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα στην αντεπίθεση ο Εφραίμ αφού πέρασε δυο αντιπάλους με όμορφο πλασέ θα κάνει το 1-3 για την ομάδα του σφραγίζοντας την νίκη.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστοδούλου, Γ. Σοάρες, Α. Σοάρες, Κανού, Τζαϊλσον (66'Δημητρίου), Ράφα Λόπες, Καντέ (79'Τζαρσίνιο), Ντάρμπισαϊρ, Μαργκάσα, Κατελάρης (86'Μπρέεβελντ), Χριστοφή.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Εμπεσίλιο (69'Αλωνεύτης), Ζαχίντ, Σάλαϊ (84'Εφραίμ), Αντωνίου (58'Βινίσιους), Ποτέ.