Έδειξε «χαρακτήρα» η «Κυρία», δεν αγχώθηκε και πήρε τη νίκη (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 9/12/2018 - 17:51

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα για την ομάδα της Αμμοχώστου η οποία επικράτησε με 3-1 της Δόξας στο πλαίσιο της 12η αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. «Δράστες» για την Ανόρθωση ο Πράνιτς (20'), Μπεσάτ (52') και Κατσαράβα στο (82'). Η Ανόρθωση αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ έδειξε «χαρακτήρα», δεν αγχώθηκε και κατάφερε να πάρει άλλη μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα που την ανεβάζει προσωρινά στην 5η θέση με 19 βαθμούς (παίζει η στο ΓΣΠ με τον ΑΠΟΕΛ η Νέα Σαλαμίνα). Η ψυχολογία πλέον για τους ποδοσφαιριστές του Στρέπελ είναι στα ύψη και θα υποδεχτούν με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι κόντρα την Πάφο την ερχόμενη εβδομάδα για την 13η αγωνιστική.

Α' Ημίχρονο

Η Δόξα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο ένατο λεπτό με τον Σαντίκ. Ο Φιλανδός επιθετικός της Δόξας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί «παραθυράκι» του Δημητρίου ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο Σαντίκ με αυτό του το γκολ έφτασε τα 11 γκολ και οδηγεί την κούρσα τον σκόρερ.

Στο 15ο λεπτό ο Δημητρίου έκανε μεγάλο λάθος καθώς έπιασε «αέρα» σε έξοδο του και ο Σαντικ το εκμεταλλεύτηκε όμως το πλασέ του το πρόλαβε πριν την γραμμή ο Σιλντενφελντ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κατσαράβα ανατράπηκε στην μεγάλη περιοχή με τον διαιτητή να καταλογίζει την «άσπρη βούλα». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πράνιτς ο οποίος δεν αστόχησε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Μετά την ισοφάριση η Ανόρθωση ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και έψαξε με «δαιμονιώδη» ρυθμό την ανατροπή

Στο 21ο λεπτό ο Μικελντάτζε βρέθηκε απέναντι από τον Γκρεμλς όμως το πλασέ του ανακόπηκε από τον τερματοφύλακα της Δόξας. Στη συνέχεια της φάσης ο Κατσαράβα έπιασε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν και πάλι στο σωστό σημείο.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση η Δόξα έχασε μοναδική ευκαιρία να ξανά πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Κάρλος έκανε το σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Δημητρίου.

Στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κατσαράβα βρέθηκε πλάγια εντός περιοχής και έβγαλε πάσα «πάρε - βάλε» στον Μικελντάτζε όμως κατάφερε να μην βρει στόχο πετώντας στα «σκουπίδια» μια τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μπεσάτ κέρδισε τις κόντρες και έκανε ένα πολύ καλό σουτ έξω από την περιοχή με τον Γκέμσλ να αναγκάζεται σε δύσκολη απόκρουση.

Β' Ημίχρονο

Στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κατσαράβα έκανε το πλασέ μετά από σέντρα του Πράνιτς όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Το γκολ για την Ανόρθωση ήρθε στο 52ο λεπτό  μετά από φοβερό πλασέ του Μπεσάτ. Είχε γίνει σουτ προηγουμένως από τον Κατσαράβα το οποίο απόκρουσε ο τερματοφύλακας της Δόξας.

Στο 57ο λεπτό ο Μπέκα Μικελντάτζε έχε και πάλι μοναδική ευκαιρία να χριστεί σκόρερ. Μπήκε ο Κατσιαράβα στην περιοχή, γυρίσε την μπάλα στον Μικελτάντζε, ο οποίος έκανε το πλασέ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 73ο λεπτό η Δόξα έχασε πολύ καλή ευκαιρία με τον Κάρλος καθώς ο Περέιρα του έβγαλε την σέντρα όμως ο ποδοσφαιριστής της Δόξας δεν κατάφερε να βρει στόχο από πολύ καλή θέση.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κυριάκου έδωσε στον Εγγλέζου ο οποίος έκανε πολύ όμορφο σουτ όμως ο Γκρέμσλ έσωσε την ομάδα του.

Στο 81ο λεπτό ο Νίκα Κατσαράβα βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Δόξας και δεν αστόχησε. Έκανε το 3-1 και άνοιξε «λογαριασμό» στο Κυπριακό πρωτάθλημα με τη φανέλα της Ανόρθωσης μετά το πέρασμα του από την Άχνα.

Στο 90ο λεπτό ο Ράγιο προσπάθησε να ανεβάσει κι άλλο τον δείχτη του σκορ όμως η λόμπα που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω.

Ανόρθωση (Γιούρκεν Στρέπελ): Δημητρίου, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Πράνιτς (Εγγλέζου 69') , Βίκτορ, Κοφί (Kατσάρ 90'), Ράγιος, Μπεσάτ, Μικελτάντζε (Κυριάκου 74'), Κατσαράβα.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρέμσλ, Περέιρα, Μίτρεα, Μουκτάρης, Νελσίνιο, Λουίς Κάρλος, Τίνκου, Άδωνη (Μπόλιεβιτς 41'), Ζάτλ (Παβλόφ 59' - Χατσηβασίλης 80') , Ασαμόα, Σαντίκ.

Δηλώσεις

Στρέπελ (Ανόρθωση): «Είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη. Είχαμε και το πρόβλημα που προέκυψε με τον Ντούρις γιατί ήταν άρρωστος και δεν μπορούσε να αγωνιστεί. Έτσι αναγκάστηκα να ξεκινήσω το παιχνίδι με διαφορετικά ονόματα σε διαφορετικές θέσεις. Παίξαμε αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο και δημιουργήσαμε πολλές φάσεις. Καταφέραμε να φέρουμε το παιχνίδι στα ίσα από το πέναλτι. Στο 2ο ημίχρονο δημιουργήσαμε ευκαιρίες, σκοράραμε τα γκολ που θέλαμε και θεωρώ ότι αξίζαμε τα νίκη. Σε έξι μέρες κερδίσαμε τρία παιχνίδι. Σίγουρα μας δίνει κουράγιο και δύναμη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Χατζηλούκας (Δόξα): «Είμαι ευχαριστημένος από τη προσπάθεια των παικτών μου. Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση και καλή συνέχεια».

Κατσαράβα (Ανόρθωση): «Ξεκινήσαμε μέτρια και κάναμε ένα λάθος που μας κόστισε, αλλά αντιδράσαμε και με άλλα τρία τέρματα πήραμε το παιχνίδι.

Χρειάστηκε αρκετό καιρό να σκοράρω, αλλά το πιο σημαντικό είναι η νίκη της ομάδας μου. Πρώτος στόχος ήταν η νίκη και αφού ήρθε είμαι ικανοποιημένος. Δεύτερος στόχος ήταν το τέρμα μιας και είμαι επιθετικός και αυτή είναι η δουλειά μου.

Το πλάνο είναι το ίδιο για την Πάφο. Βλέπουμε παιχνίδι με το παιχνίδι και θέλουμε τη νίκη ώστε να πηγαίνουν ολοένα και πιο ψηλά».