Έγινε της ανατροπής, τα γκολ «βροχή» και επική πρόκριση για Ντόρτμουντ και Παρί

Τετάρτη, 17/4/2024 - 00:00

Αχ, να μην τέλειωναν ποτέ!

Παρί και Ντόρτμουντ έβγαλαν εκτός Champions League την Μπαρσελόνα και την Ατλέτικο Μαδρίτης αντίστοιχα, σε δύο σπουδαία ματς που κράτησαν το ενδιαφέρον και την ένταση σε τρομερά επίπεδα! Σημειώθηκαν επικές ανατροπές κατά τη διάρκεια των δύο 90λέπτων, ενώ αμφότερες που πέρασαν στην επόμενη φάση ήταν με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ηττήθηκαν στο πρώτο παιχνίδι!

Παρί και Ντόρτμουντ αποτελούν πλέον το πρώτο ζευγάρι για τους «4» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Όσον αφορά στο δεύτερο, θα ξεκαθαρίσει αύριο (17/4) καθώς οι νικήτριες ομάδες από τα ζευγάρια Μπάγερν-Άρσεναλ (2-2) και Μάντσεστερ Σίτι-Ρεάλ Μαδρίτης (3-3), θα βρεθούν αντιμέτωπες στην επόμενη φάση.

Μπαρσελόνα – Παρί 1-4 (4-6 συνολικό σκορ)

Παρόλο που οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι, κατάφεραν να βρουν το γρήγορο γκολ που έβαλε… φωτιά στις κερκίδες.

Η Μπαρσελόνα μπήκε φουριόζα, σκόραρε στο 12ο λεπτό με τον Ραφίνια, ωστόσο δεκαεπτά λεπτά αργότερα, ο Αραούχο δέχθηκα απευθείας κόκκινη κάρτα και η… πλάστιγγα έγειρε στο αντίπαλο στρατόπεδο.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Παρί ισοφάρισε με τον Ντεμπελέ, ενώ στο δεύτερο μέρος σε διάστημα επτά λεπτών (!) σκόραρε δις με τους Βιτίνια και Εμπαπέ. Κάπου εκεί, το έργο των φιλοξενουμένων έγινε πιο εύκολο, ωστόσο η Μπαρσελόνα δεν το έβαλε κάτω.

Έχασε σημαντικές ευκαιρίες, ωστόσο ο Εμπαπέσκό σκόραρε στο 89’, βάζοντας… φρένο στις όποιες ελπίδες της Μπάρσα για να στείλει το ματς στην παράταση.

Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης 4-2 (5-4 συνολικό σκορ)

Ήταν που ήταν καυτή η έδρα της Ντόρτμουντ, πήρε… φωτιά μετά τα γκολ των Μπραντ (34’) και Μάτσεν (39’) οι οποίοι ανέτρεψαν το σκορ του πρώτου αγώνα και έβαλαν την ομάδα τους σε θέση οδηγού.

Οι Γερμανοί ήταν καταιγιστικοί, ωστόσο και η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε τις στιγμές της. Και στη συνέχεια της αξιοποίησε. Χούμελς και Κορρέα έκαναν το 2-2 πριν τη λήξη του 70ου λεπτού και έτσι το ματς… έδειχνε πως είχε και συνέχεια.

Οι Ισπανοί είχαν το σκορ πρόκρισης, όμως οι Γερμανοί… επέστρεψαν και πάλι σε μικρό διάστημα, έφεραν ξανά τα κάτω πάνω με τους Φίλκρουγκ (71’) και Ζάμπιτσερ (74’) και βρίσκουν τον δρόμο για τα δίχτυα.