Φουλ για άνοδο ο Μυτίδης, ασίστ για Έντουαρντς (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 9/5/2022 - 14:16

Είναι γνωστό πως τη φετινή σεζόν, οι περισσότεροι Κύπριοι του εξωτερικού αγωνίζονται στην Ελλάδα. Η πλειονότητα αυτών έχει ολοκληρώσει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις, πλην των Χρήστου Σιέλη και Γιώργου Παπαγεωργίου που παίζουν στη Super League 1.

Ο μοναδικός συμπατριώτης μας που έχει ακόμη υποχρεώσεις στη Super League 2 είναι ο Νέστορας Μυτίδης. Ο οποίος, μάλιστα, πρωταγωνιστεί στην καταπληκτική πορεία του Λεβαδειακού στη φετινή περίοδο. Στον αγώνα μπαράζ ανόδου κόντρα στη Βέροια, ο Κύπριος επιθετικός έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Πολέτο, ο οποίος πέτυχε και το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, θέτοντας έτσι τις βάσεις για την απευθείας άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Ο επαναληπτικός είναι σε μία εβδομάδα στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας.

Δείτε την ασίστ του Μυτίδη στο 2:14

Από εκεί και πέρα, ο Μάρκους Έντουαρντς δείχνει να έχει προσαρμοστεί στη Σπόρτινγκ. Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ χρεώθηκε την ασίστ στο δεύτερο γκολ της ομάδας του, στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Πορτιμονένσε.

Επίσης, στην Ελλάδα, ο Ιωάννης Κωστή ναι μεν ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με τον Ολυμπιακό Β’, αλλά προπονείται με την πρώτη ομάδα των Πειραιωτών. Δεν αποκλείεται ο Πέντρο Μαρτίνς να τον χρησιμοποιήσει σε κάποια από τα εναπομείναντα παιχνίδια.

Τέλος, ο Νικόλας Ιωάννου είπε το δικό του «αντίο» στην Κόμο. Ο Κύπριος μπακ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με την ιταλική ομάδα κι επιστρέφει στη Νότιγχαμ Φόρεστ, στην οποία και ανήκει.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε αλλαγή στο 66ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Τράνμιρ. Μέσα στη σεζόν πραγματοποίησε 40 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις, με απολογισμό 11 γκολ και 2 ασίστ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Τράνμιρ. Ολοκλήρωσε τη σεζόν με 46 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας 5 ασίστ.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Τράνμιρ. Πραγματοποίησε 3 συμμετοχές στη σεζόν (όλες στο Λιγκ Τρόφι) με απολογισμό ένα τέρμα.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Έμεινε εκτός αποστολής από το εκτός έδρας 3-3 κόντρα στην Όλνταμ. Στη σεζόν, πραγματοποίησε 28 συμμετοχές με απολογισμό 3 γκολ και 2 ασίστ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στη Γουέιμουθ.

Τζακ Ρόουλς (Γουόκινγκ): Σκόραρε το μοναδικό γκολ της ομάδας του, ισοφαρίζοντας προσωρινά στο 68ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ίστλεϊ.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Κινγκς Λιν.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Πέρασε αλλαγή στο 60ό λεπτό στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Κάλιαρι.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Κρεμονέζε. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 60’.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ έδωσε την ασίστ στο δεύτερο γκολ της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Πορτιμονένσε.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος σεζόν ολοκλήρωσε τη σεζόν με τη Σταντάρ Λιέγης, με απολογισμό 18 συμμετοχές και 2 γκολ.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 κόντρα στη Γκενκ.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Συμμετοχή μετά από πολύ καιρό για τον νεαρό αμυντικό, που πέρασε ως αλλαγή στις καθυστερήσεις, στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αμστέτεν.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Βασικός στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία στην έδρα του Παναιτωλικού.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Λαμία, που σήμανε τον απευθείας υποβιβασμό του Απόλλωνα.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Ο νεαρός μεσοεπιθετικός ολοκλήρωσε τη σεζόν με τον Ολυμπιακό Β’, έχοντας 25 συμμετοχές με 7 γκολ και 4 ασίστ. Προπονείται με την πρώτη ομάδα, όμως δεν μπήκε στην αποστολή για το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Άρη.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Ο νεαρός άσος ολοκλήρωσε τη σεζόν με 13 συμμετοχές με τη δεύτερη ομάδα του «Δικεφάλου του Βορρά».

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Ο Κύπριος μέσος ολοκλήρωσε τη σεζόν με την ΑΕΚ Β’ έχοντας 26 συμμετοχές και 4 ασίστ.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β’): Κατέγραψε 24 συμμετοχές στη σεζόν με τη δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Ο νεαρός αμυντικός κατέγραψε 4 συμμετοχές με τους «πράσινους».

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Έβγαλε την ασίστ στο νικητήριο γκολ της ομάδας του, στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Βέροιας, για τα μπαράζ ανόδου στη Super League 1. Αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Πραγματοποίησε 22 συμμετοχές στο πρωτάθλημα και 2 συμμετοχές στο Κύπελλο.

Σωκράτης Μυλόπουλος (Τρίκαλα): Κατέγραψε 19 συμμετοχές με τα Τρίκαλα, τα οποία εντούτοις υποβιβάστηκαν.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Νταντί. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 89’.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δε χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Βίκοβ.

Χριστόφορος Τσολάκης (Τάμπορσκο): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Βάρνσντορφ.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης (Ντάλκουρντ): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Ουτσίκτεν.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σεϊναγιόεν.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Πέρασε αλλαγή στο 65ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπότεβ Πλόβντιβ.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Πέρασε αλλαγή στο 82ο λεπτό στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία κόντρα στη Νιου Γιορκ Σίτι.

Αυστραλία

Τζόρτζ Τιμοθέου (Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γουέστερν Γιουνάιτεντ.

Κρίστιαν Θεοχάρους (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Στο τελευταίο παιχνίδι της Μπουσάν την περασμένη Τετάρτη (4/5), αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Μπουτσεόν.