Γκολ για Έντουαρντς, πρεμιέρα για επτά

Δευτέρα, 7/11/2022 - 18:18

Μπορεί να πλησιάζουμε στη διακοπή για το Μουντιάλ, ωστόσο ορισμένοι συμπατριώτες μας θα αγωνίζονται κανονικά με τις ομάδες τους μέσα σε αυτό το διάστημα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτό της Ελλάδας, μιας και η δεύτερη κατηγορία της χώρας θα διεξάγεται κανονικά. Μάλιστα, η Super League 2 άρχισε (επιτέλους) μόλις την περασμένη εβδομάδα, με επτά συμπατριώτες μας (από τους 10 συνολικά που αγωνίζονται σε αυτή την κατηγορία) να κάνουν το επίσημο ντεμπούτο τους για τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Στο μεταξύ, στην Πορτογαλία, ο Μάρκους Έντουαρντς συνεχίζει το... βιολί του με τη Σπόρτινγκ. Αυτή τη φορά, ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ (που θυμίζουμε ότι έχει δικαίωμα συμμετοχής με την εθνική ομάδα της χώρας μας), σκόραρε δύο φορές κόντρα στην παλιά του ομάδα, τη Βιτόρια Γκιμαράες. Πρώτα στο 34' όταν η μπάλα κόντραρε στο στήθος του κι αυτή κατέληξε στα δίχτυα και ύστερα στο 55' έπειτα από μια ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή.

Επιπλέον, να σημειωθεί ότι δεν υπήρχε αγωνιστική δράση στις χαμηλότερες κατηγορίες της Αγγλίας, όπου έχουμε κι εκεί εκπροσώπους.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στην Κρεμονέζε.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Ήταν βασικός στο εντός έδρας 1-0 κόντρα στη Βενέτσια, ωστόσο αντικαταστάθηκε μόλις στο 16ο λεπτό.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Πέρασε αλλαγή στο 86ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ντάρμσταντ.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ σκόραρε δις κόντρα στην παλιά του ομάδα, τη Γκιμαράες, στην εντός έδρας νίκη με 3-0.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Έουπεν. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 89ο λεπτό.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Πέρασε αλλαγή στο 61ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Κόρτραϊκ.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από τη Γκενκ. Αντικαταστάθηκε στο 85ο λεπτό.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος): Βασικός στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Λαμία.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στην Επισκοπή. Αντικαταστάθηκε στο 87ο λεπτό.

Παντελής Μιχαήλ (Ολυμπιακός Β'): Ήταν εκτός αποστολής από το παιχνίδι κόντρα στην Επισκοπή.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Νικόλας Δημητρίου (ΑΕΚ Β'): Ήταν εκτός αποστολής από το παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Πέρασε αλλαγή στο 77ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 5-2 επί του Απόλλωνα Λάρισας.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Πέρασε αλλαγή στο 79ο λεπτό στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Βέροια.

Νέστορας Μυτίδης (Παναχαϊκή): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί των Χανίων. Αντικαταστάθηκε στο 63ο λεπτό.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμ.): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της ΑΕΚ Β'.

Στέλιος Δημητρίου (Νίκη Βόλου): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τον Μακεδονικό.

Ανδρέας Κατσαντώνης (Πανσερραϊκός): Πέρασε αλλαγή στο 65' στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στον Θεσπρωτό.

Σκωτία

Αλέξανδρος Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τη Ρος Κάουντι. Αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χάποελ Χάιφα): Πέρασε αλλαγή στο 88ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Απουσίαζε από το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Λιπτόβσκι.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Βίσκοβ.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Ο Κύπριος στόπερ ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις, με 20 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις στη Φινλανδία.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Χιροσίμα Σανφρέτσε): Ο Κύπριος φορ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για τη φετινή περίοδο στο Ιαπωνικό πρωτάθλημα, με απολογισμό 11 συμμετοχές και 4 γκολ, κατακτώντας μάλιστα το Λιγκ Καπ της χώρας.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Ο 21χρονος εξτρέμ ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις, με 29 συμμετοχές και 2 γκολ σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Ο Κύπριος αμυντικός ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις με τη Μπουσάν Ι-Παρκ, με απολογισμό 27 συμμετοχές και 2 γκολ.

Ινδία

Χάρης Κυριάκου (Ιστ Μπένγκαλ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Τσεναϊγίν.

Πηγή φωτογραφίας: Twitter of Sporting Clube de Portugal