Γκολ για Ιωάννου και Έντουαρντς, σπουδαία νίκη για Γκόγκιτς (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 19/9/2022 - 15:33

Είχε αρκετό ενδιαφέρον το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε για αρκετούς Κύπριους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται μακριά από το νησί μας.

Στην Ιταλία, ο Νικόλας Ιωάννου βρήκε για πρώτη φορά δίχτυα φέτος, σκοράροντας κόντρα στη ΣΠΑΛ. Ο Κύπριος μπακ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 3-2 στο 72ο λεπτό, όμως η ομάδα από τη Φεράρα ισοφάρισε σε 3-3 στις καθυστερήσεις.

Δείτε το γκολ στο 2:16

Στην Πορτογαλία, ο Μάρκους Έντουαρντς βρήκε δίχτυα με τη φανέλα της Σπόρτινγκ κόντρα στην Μποαβίστα. Ωστόσο, το γκολ του Αγγλοκύπριου εξτρέμ δεν ήταν αρκετό, αφού τα «λιοντάρια» γνώρισαν εκτός έδρας ήττα με 2-1.

Δείτε το τέρμα στο 2:45

Από εκεί και πέρα, στη Σκωτία ο Αλέξανδρος Γκόγκιτς είχε την ευκαιρία να πανηγυρίσει μια τεράστια νίκη της Σεντ Μίρεν, η οποία επιβλήθηκε με 2-0 της πρωταθλήτριας Σέλτικ.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπρο): Πέρασε ως αλλαγή στο 88ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Μπόλτον.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γουόλσολ. Αντικαταστάθηκε στο 60ό λεπτό.

Άντονι Γεωργίου (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Γουόλσολ.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Κρου Αλεξάντρα.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Μπάροου.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Πέρασε ως αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Λέτσε.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Βασικός και σκόρερ του τρίτου τέρματος της ομάδας του στην εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 3-3 κόντρα στη ΣΠΑΛ.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Σαντχάουζεν.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ βρήκε δίχτυα κόντρα στη Μποαβίστα, ωστόσο η Σπόρτινγκ γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 2-1.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Κλαμπ Μπριζ.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από τη Βέστερλο. Αντικαταστάθηκε στο 85ο λεπτό.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Πέρασε ως αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 κόντρα στη Σερκλ Μπριζ.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί του Ιωνικού.

Σκωτία

Αλέξανδρος Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Πέρασε αλλαγή στο 72ο λεπτό στη σπουδαία εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σέλτικ.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χάποελ Χάιφα): Βασικός στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Μακάμπι Νετάνια.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Ποντμπρέζοβα.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Βάρνσντορφ.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Βασικός στη βαριά εκτός έδρας ήττα με 6-0 από τη Μάριεχαμν. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 65ο λεπτό.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Χιροσίμα Σανφρέτσε): Πέρασε ως αλλαγή στο 75ο λεπτό στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Ναγκόγια Γκράμπους.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Πέρασε ως αλλαγή στο 84ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Μινεσότα Γιουνάιτεντ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Γκίμπο Σίτιζεν.

Ινδία

Χάρης Κυριάκου (Ιστ Μπένγκαλ): Το πρωτάθλημα της Ινδίας αρχίζει στις 7 Οκτωβρίου.

Πηγή φωτογραφίας: Como 1907 (Facebook page)