«Χαλάστρα» Κάστανου στη Νάπολι, γκολ για Κωστή, Σωτηρίου (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 2/5/2023 - 17:32

Είναι ένας εκ των εκπροσώπων μας στο εξωτερικό. Δεν είναι μόνο ότι παίζει σε ένα από τα κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, αλλά το γεγονός ότι ξεχωρίζει με την απόδοσή του.

Ο Γρηγόρης Κάστανος, στη δεύτερή του χρονιά στη Σαλερνιτάνα, έχει πάρει, πλέον, φανέλα βασικού. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά είναι καθοριστικός για την ομάδα του, η οποία… χάλασε το πάρτι που έστησε η Νάπολι στο «Ντιέγκο Μαραντόνα». Για την ακρίβεια, έβγαλε την ασίστ στον Ντιά, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 κι έδωσε… παράταση στη στέψη των «παρτενοπέι» μετά από 33 χρόνια.

Στην Ελλάδα, ο Ιωάννης Κωστή (κεντρική φωτογραφία) είναι από τις βασικές επιλογές του Αριέλ Ιμπαγάσα (και προηγουμένως του Γιάννου Οκκά) στον Ολυμπιακό Β’, στο πρωτάθλημα της Super League 2. Ο Κύπριος μεσοεπιθετικός έπαιξε 20 λεπτά κόντρα στην Καλλιθέα (ή Athens Kallithea όπως λέγεται πλέον), εντούτοις κατάφερε να ξεχωρίσει. Ένα λεπτό μετά την είσοδό του σκόραρε για το τέταρτο γκολ των «ερυθρόλευκων», ενώ στο 75’ μοίρασε ασίστ στο Γιώργο Μαρίνο.

Δείτε στο 5:56 το γκολ και στο 6:45 την ασίστ.

Στο Ισραήλ, ο Κωνσταντίνος Σωτηρίου συνεχίζει να καταγράφει λεπτά συμμετοχής. Αυτή τη φορά, ο Κύπριος στόπερ άνοιξε το σκορ για την Χαποέλ Χάιφα μόλις στο 12’, στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Χαποέλ Χαντέρα.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπρο): Πέρασε αλλαγή στο 58’ στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία κόντρα στη Μπρίστολ Ρόβερς.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Βασικός στην αδιάφορη εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Στόκπορτ, στη φιέστα που στήθηκε για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Λιγκ 2.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Γουόλσον, που κλείδωσε και την παραμονή της Κρόουλι στη Λιγκ 2.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Τζίλιγχαμ.

Τέιτ Τράστι (Χάρτλπουλ): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Μπάροου.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Νάπολι, βγάζοντας την ασίστ στον Ντιά για την ισοφάριση.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Παλέρμο. Αντικαταστάθηκε στο 89’.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Πέρασε αλλαγή στο 82’ στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Νυρεμβέργης.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Σερκλ Μπριζ.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Ο Κύπριος άσος είναι τραυματίας και χάνει το υπόλοιπο της σεζόν.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Η Σαρλερουά ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της, με τον Κύπριο στόπερ να καταγράφει 25 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Φαμαλικάο.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 5-0 από τον Ολυμπιακό. Αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Πέρασε αλλαγή στο 70’, σκόραρε και μοίρασε ασίστ στην εντός έδρας νίκη με 5-4 επί της Καλλιθέας.

Παντελής Μιχαήλ (Ολυμπιακός Β'): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας ματς κόντρα στην Καλλιθέα.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τον ΟΦ Ιεράπετρας

Νικόλας Δημητρίου (ΑΕΚ Β'): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας ματς κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Επόμενο ματς για τον ΠΑΟΚ Β’ είναι την Πέμπτη (4/5) κόντρα στη Νίκη Βόλου.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στον Μακεδονικό.

Ανδρέας Κατσαντώνης (Πανσερραϊκός): Πέρασε αλλαγή στο 57’ και σκόραρε δύο λεπτά αργότερα στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βέροιας.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Πέρασε αλλαγή στο 82’ στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στην Καλαμάτα.

Στέλιος Δημητρίου (Νίκη Βόλου): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του Ηρακλή Λάρισας.

Νέστορας Μυτίδης (Παναχαϊκή): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του ΠΑΟ Ρουφ.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Το επόμενο παιχνίδι της Σεντ Μίρεν είναι προγραμματισμένο για τις 6 Μαΐου στην έδρα της Χιμπέρνιαν.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Λιπτόβσκι.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χαποέλ Χάιφα): Βασικός και σκόρερ του πρώτου τέρματος της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Χαποέλ Χαντέρα.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σερέζο Οσάκα.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από το Μόντρεαλ.