Ήρωας ο Ανδρέου, ασίστ για Νικόλα Ιωάννου και Έντουαρντς (BINTEO)

Δευτέρα, 9/10/2023 - 14:48

Μπήκαμε σε περίοδο αγώνων για τις εθνικές ομάδες, επομένως την ερχόμενη εβδομάδα θα έχουμε διακοπή στα εγχώρια πρωταθλήματα. Το ευχάριστο που προκύπτει είναι ότι ένας εκ των παικτών της λίστας με τους Κύπριους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό, κλήθηκε στην εθνική Ανδρών από τον ομοσπονδιακό προπονητή, Τιμούρ Κετσπάγια.

Ο Έκτορ Κυπριανού συμπεριλήφθηκε στη λίστα για τα παιχνίδια κόντρα σε Νορβηγία και Γεωργία, για τα προκριματικά του Euro 2024. Ο 22χρονος χαφ της Πίτερμπρο είχε κληθεί ακόμη μια φορά και συγκεκριμένα τον Ιούνιο του 2021, για τα φιλικά παιχνίδια κόντρα σε Ουγγαρία και Ουκρανία. Αυτή τη φορά, ο Αγγλοκύπριος μέσος ευελπιστεί πως θα καταγράψει την πρώτη του συμμετοχή με την εθνική Ανδρών.

Από εκεί και πέρα, από τους παίκτες της λίστας, σίγουρα μπορούμε να πούμε πως ξεχώρισε ο Στέλιος Ανδρέου. Όταν πιστώνεσαι την ασίστ στο νικητήριο γκολ της ομάδας σου και μάλιστα στο... ενδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων, λογικό είναι να συμπεριλαμβάνεσαι στους πρωταγωνιστές. Κάτι τέτοιο έγινε στο ματς της Σαρλερουά με τη Μόλενμπεϊκ, με τον Κύπριο αμυντικό να στρώνει με το κεφάλι για τον συμπαίκτη του, Βέτλε Ντράγκσνες, ο οποίος με γυριστό σουτ, σημείωσε το τελικό 2-1.

Δείτε τη φάση στο 2:07.

Ασίστ κατέγραψαν ακόμη δύο παίκτες. Ο ένας είναι ο Νικόλας Ιωάννου, που με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Πάτρικ Κουτρόνε, ο οποίος σκόραρε κόντρα στην Κρεμονέζε, ωστόσο η Κόμο γνώρισε την ήττα με 3-1.

Δείτε την ασίστ στο 2:20.

Ο δεύτερος που έβγαλε ασίστ είναι ο Μάρκους Έντουαρντς. Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ έβγαλε ωράια μπαλιά για να σημειωθεί το πρώτο γκολ της Σπόρτινγκ κόντρα στην Αρόουκα. Τελικό αποτέλεσμα, 2-1 για τα «λιοντάρια» της Λισαβόνας.

Δείτε τη φάση στο 0:13.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπρο): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Λίνκολν (14 συμμ./3 γκολ).

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ρέντινγκ (13 συμμ./4 γκολ).

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ρέξαμ (13 συμμ./4 γκολ/2 ασίστ).

Μίκι Δημητρίου (Κρου Αλεξάντρα): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στη Σάλφορντ, στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 (15 συμμ./4 γκολ/3 ασίστ).

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Ήταν στο αρχικό σχήμα στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Μόντζα. Αντικαταστάθηκε στο 83' (9 συμμ.).

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Έβγαλε ασίστ στο μοναδικό γκολ της ομάδας του, στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Κρεμονέζε (9 συμμ./3 γκολ/2 ασίστ).

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Καϊζερσλάουτερν (5 συμμ./1 ασίστ).

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Λόγω μυικού τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από τη σπουδαία εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπριζ (1 συμμ.).

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Έδωσε την ασίστ στο νικητήριο γκολ της ομάδας του στο ενδέκατο λεπτό των καθυστερήσεων, στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μόλενμπεϊκ (9 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ έβγαλε την ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του, στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αρόουκα. Αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (9 συμμ./1 γκολ/2 ασίστ).

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα για το Κύπελλο Ελλάδας (5 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Κωνσταντίνος Καραγιάννης (Βόλος ΝΠΣ): Έμεινε εκτός αποστολής από το παιχνίδι Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα (0 συμμ.).

Ανδρέας Καρώ (ΟΦΗ): Ο ΟΦΗ αγωνίζεται σήμερα (9/10) κόντρα στα Χανιά για το Κύπελλο Ελλάδας (7 συμμ.).

Κώστας Πηλέας (Πανσερραϊκός): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί του Αστέρα Καισαριανής για το Κύπελλο Ελλάδας (6 συμμ./2 γκολ/1 ασίστ).

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Ολυμπιακό Β' είναι στις 15 Οκτωβρίου, κόντρα στον Ιωνικό (2 συμμ.).

Παντελής Μιχαήλ (Ολυμπιακός Β'): - (0 συμμ.).

Νικόλας Δημητρίου (ΑΕΚ Β'): Το επόμενο ματς της ΑΕΚ Β' είναι στις 29 Οκτωβρίου, στην έδρα του Λεβαδειακού (0 συμμ.).

Οδυσσέας Σπυρίδης (Ηρακλής): Ο Ηρακλής παίζει στην έδρα της Λάρισας την ερχόμενη Τετάρτη (11/10) (0 συμμ.).

Ραφαήλ Πιττάτζιης (Παναχαϊκή): Επόμενο ματς για την Παναχαϊκή είναι κόντρα στον Γιούχτα την Κυριακή 15 Οκτωβρίου (0 συμμ.).

Δημήτρης Πρινιωτάκης (Γιούχτας): Ο Γιούχτας φιλοξενεί την Παναχαϊκή στις 15/10 (3 συμμ./1 clean sheet).

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Ρέιντζερς (14 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Σουηδία

Ιωάννης Πίττας (ΑΪΚ): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς κόντρα στη Μιάλμπι, στην εντός έδρας νίκη με 1-0 (10 συμμ./6 γκολ).

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας (1 συμμ.).

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Το επόμενο ματς για τη Σανφρέτσε είναι στις 21 Οκτωβρίου, κόντρα στη Σερέζο Οσάκα (18 συμμ./4 γκολ).

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Πέρασε αλλαγή στο 74' στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ρεάλ Σολτ Λέικ Σίτι (24 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Τζακ Παναγιώτου (Νιου Ίνγλαντ Ρεβολούσιον): Έπαιξε με τη δεύτερη ομάδα της Νιού Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον στο πρωτάθλημα νέων του MLS, μοιράζοντας ασίστ στο εντός έδρας 2-1 επί της 2ης ομάδας των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς (25 συμμ./3 γκολ/4 ασίστ).

Αυστραλία

Κρίστιαν Θεοχάρους (Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς): Το πρωτάθλημα της Αυστραλίας αρχίζει στις 20 Οκτωβρίου.