Κρατάει το πρώτο μέρος και το σκορ

Τετάρτη, 24/7/2024 - 08:56

Με πρόσημο... θετικό (βλέπε νίκη), παρά το άγχος στο δεύτερο μέρος, ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις του ο ΑΠΟΕΛ, κερδίζοντας με 1-0 την Πέτροκουμπ το βράδι της Τρίτης (23/07) στο ΓΣΠ, στον πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων αγώνα για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν, μπορεί να λεχθεί, ιδανικά το ματς, αφού είχαν και δοκάρι στα πρώτα λεπτά, έδειξαν απειλητικοί στη συνέχεια και ευτύχησαν να σκοράρουν από την άσπρη βούλα με τον Μαρκίνιος, με το πέναλτι να το κερδίζει ο Ντράζιτς, σε ένα από τα τετ α τετ που είχε στο πρώτο μέρος. Το ντεμπούτο του Σέρβου επιθετικού, παρότι δεν στέφθηκε με κάποιο τέρμα στις ευκαιρίες που βρήκε, καταγράφεται ως θετικό, αφού και επικίνδυνος έδειξε, και -αρκετά- προβλήματα δημιούργησε στην αντίπαλη άμυνα.

Ως εδώ όλα καλά, όμως στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκαν σημαντικά θέματα στην αναχαίτιση των αντιπάλων, οι οποίοι δημιούργησαν ευκαιρίες, οι οποίες δεν μετατράπηκαν σε γκολ, κυρίως λόγω... Μπέλετς, που έδειξε πανέτοιμος μετά την επιστροφή από τον τραυματισμό του. Ενδεικτικό το 4-10 στις τελικές προσπάθειες για τις δυο ομάδες, με τα σουτ εντός στόχου να είναι 2-5.

Τα ζητήματα αυτά, κυρίως της σωστής αναχαίτισης του αντιπάλου, είναι που καλείται να λύσει η τεχνική ηγεσία ενόψει της ρεβάνς, την Τρίτη 30/07 (20:00), στο Κισινάου. Το θέμα... ρυθμού, δεν είναι κάτι που απασχολεί άμεσα, καθώς ακόμη βρισκόμαστε στην αρχή της σεζόν και κάποιοι παίκτες δεν έχουν καν ενσωματωθεί. Αν περιορίσει τα λάθη στην άμυνα, η οποία του έδωσε το πρωτάθλημα στην περασμένη σεζόν, ο ΑΠΟΕΛ πολύ δύσκολα δεν θα κλειδώσει την παρουσία -τουλάχιστον- στο League Phase του Conference, την ερχόμενη βδομάδα.