Λακαζέτ και Ομπαμεγιάνγκ την οδηγούν εκ του ασφαλούς

Σάββατο, 17/8/2019 - 16:46

Η Άρσεναλ στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν επικράτησε με 2-1 της Μπέρνλι με τους Λακαζέτ και Ομπαμεγιάνγκ, να «καθαρίζουν» για την ομάδα του Ουνάι Έμερι.

Η Άρσεναλ μετά το «διπλό» επί της Νιουκάστλ, υποδέχτηκε στο πρώτο παιχνίδι εντός έδρας για τη νέα σεζόν την σκληροτράχηλη Μπέρνλι.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι, μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και ο Λακαζέτ απείλησε στο 12ο λεπτό ωστόσο ο Πόουπ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Μετά το κόρνερ του Θεμπάγιος, ο Γάλλος με τρομερό σουτ όντας πεσμένος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Η Μπέρνλι παρά το γρήγορο γκολ που δέχτηκε αντέδρασε και ο Μπαρνς (15') είχε την πρώτη καλή ευκαιρία της ομάδας του ωστόσο, το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ.

Πριν το τέλος του πρώτου μέρους η Μπέρνλι ισοφάρισε καθώς, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της Άρσεναλ να πετύχει δεύτερο γκολ και ο Μπαρνς μετά από κόντρες βρέθηκε απέναντι από τον Λένο και πλάσαρε σωστά. Μάλιστα οι «κανονιέρηδες» σκόραραν στις καθυστερήσεις με τον Νέλσον ωστόσο το VAR... έδειξε οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο εκπληκτικός Θεμπάγιος έφτιαξε και το 2-1 για την Άρσεναλ στο 65ο λεπτό, με τον Ομπαμεγιάνγκ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Μετά το 2-1 η ομάδα του Ουνάι Έμερι επαναπαύτηκε και η Μπέρνλι απείλησε στα τελευταία λεπτά, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ισοφαρίσει και η Άρσεναλ έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα.