Μαγικός Εμπαπέ, έβαλε τρία γκολ στη Ρεμς και ανέβασε στην κορυφή την Παρί

Σάββατο, 11/11/2023 - 21:04

Όταν έχει τον Εμπαπέ σε αυτήν την κατάσταση, δεν φοβάται κανέναν η Παρί Σεν Ζερμέν!

Οι πρωταθλητές Γαλλίας έφυγαν εύκολα με το «διπλό» από την έδρα της Ρεμς, με τον Γάλλο αστέρα να πετυχαίνει χατ-τρικ και έφτασε στους 27 βαθμούς, ανεβαίνοντας για πρώτη φορά στη σεζόν, στην κορυφή της Ligue 1!

Ο 24χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, υποδεχόμενος άψογα την μπάλα από τον Ντεμπελέ και με ένα όμορφο πλασέ, έκανε το 0-1! Στο 8', ο Ντάραμι έκανε το 1-1, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ.

Στο 59ο λεπτό, ο Εμπαπέ βρήκε για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, σκοράροντας από κοντά για το 0-2, έπειτα από ασίστ του Σολέρ. Στο 82', έφτασε και στο χατ-τρικ, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική ενέργεια και πάσα του Μπαρκολά, γράφοντας το τελικό 0-3, σφραγίζοντας τη «νίκη κορυφής» για τους Παριζιάνους.

Στους 20 βαθμούς και στην 4η θέση παρέμειναν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έχουν κάνει εξαιρετικό ξεκίνημα στις πρώτες 12 αγωνιστικές.