Νίκη για Κωστή, βασικοί οι Λαΐφης, Ιωάννου

Δευτέρα, 7/2/2022 - 12:39

Η τελευταία ημέρα της χειμερινής μεταγραφικής περιόδου επεφύλασσε αρκετές αλλαγές σε πολλές ομάδες. Δεν θα μπορούσαν να μείνουν στην απ’ έξω και ορισμένοι συμπατριώτες μας, καθώς αυτή η στήλη μετράει τρία ακόμη μέλη.

Ο πρώτος είναι ο Μαρτίνος Χριστοφή. Ο πρώην αμυντικός της Δόξας θα συνεχίσει την καριέρα του στη Φινλανδία και τη Λάχτι. Μάλιστα δεν θα πιάνει θέση κοινοτικού ή ξένου, αφού είναι κατά το ήμισυ Φινλανδός.

Ο δεύτερος νέος αυτής της στήλης είναι ο Ανδρέας Κατσαντώνης. Ο 21χρονος επιθετικός έμεινε ελεύθερος από τον ΑΠΟΕΛ κι αποφάσισε να δοκιμάσει την τύχη του στο εξωτερικό. Για την ακρίβεια, υπέγραψε συμβόλαιο με τη σουηδική Ντάλκουρντ, που αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία της χώρας, έχει έδρα την Ουψάλα και ιδρύθηκε από Κούρδους μετανάστες.

Στη Ντάλκουρντ βρίσκεται και ένας ακόμη συμπατριώτης μας, τον οποίο ανακάλυψε η σελίδα Cypriot Footballers Abroad, που ασχολείται με την παρουσία των συμπατριωτών μας στο εξωτερικό. Ο Τζόναθαν Κωνσταντίνου γεννήθηκε στη Σουηδία, είναι 21 ετών κι αγωνίζεται ως τερματοφύλακας.

Από εκεί και πέρα, είχαμε και κάποιες μετακινήσεις. Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ Μάρκους Έντουαρντς (που θυμίζουμε ότι έχει δικαίωμα συμμετοχής με την Εθνική μας ομάδα) έκανε μεγάλο βήμα στην καριέρα του, αφού πήρε μεταγραφή από τη Γκιμαράες στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας έναντι 7,5 εκατομμυρίων ευρώ. Μάλιστα, έχει κάνει ήδη το ντεμπούτο του με τα «λιοντάρια».

«Εσωτερική» μετακίνηση είχαμε και στη Σκωτία. Ο Αλέξανδρος Γκόγκιτς δόθηκε δανεικός από τη Χιμπέρνιαν στη Σεντ Μίρεν, καταφέρνοντας μάλιστα να σκοράρει στο ντεμπούτο του, στο ματς με τη Μάδεργουελ.

Όσον αφορά τους υπόλοιπους ξενιτεμένους, 90λεπτες συμμετοχές σημείωσαν, μεταξύ άλλων, ο Ιωάννης Κωστή με τον Ολυμπιακό Β’, ο Κώστας Λαΐφης με τη Σταντάρ Λιέγης και ο Νικόλας Ιωάννου με την Κόμο.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε αλλαγή στο 79ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Κόλτσεστερ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Μπήκε στο γήπεδο στο 44ο λεπτό στο εντός έδρας ματς κόντρα στην Κόλτσεστερ.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας ματς με την Κόλτσεστερ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Αγωνίστηκε βασικός σε όλο το 90λεπτο στην εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στη Στίβενεϊτζ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Το ματς της Σάουθεντ κόντρα στην Μπόραμ αναβλήθηκε.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Η Γουέλντστοουν αγωνίζεται αύριο (8/2) κόντρα στη Γέοβιλ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Η Σαλερνιτάνα αντιμετωπίζει σήμερα (7/2, 21:45) τη Σπέτσια εντός έδρας.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Αγωνίστηκε βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Λέτσε. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 72ο λεπτό.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Φαμαλικάο, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στη Σερκλ Μπριζ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 38ο λεπτό.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σερέν.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της Τζούνιορς είναι στις 18 Φεβρουαρίου, κόντρα στη δεύτερη ομάδα της Ραπίντ Βιέννης.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Έμεινε στον πάγκο στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί του Άρη.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Πέρασε αλλαγή στο 72ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την ΑΕΚ.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Ο Κύπριος μέσος αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί του Ολυμπιακού Βόλου, έχοντας ακόμη μια σπουδαία εμφάνιση στο ενεργητικό του. Αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ Β’ είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τετάρτη (9/2) κόντρα στον Ηρόδοτο εκτός έδρας.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Επισκοπή, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Έμεινε στον πάγκο, στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Επισκοπή.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Εργοτέλη. Αντικαταστάθηκε στο 57ο λεπτό.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Ήταν εκτός αποστολής από τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Καλαμάτας.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Χιμπέρνιαν, λόγω του ότι δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής απέναντι στην ομάδα από την οποία δόθηκε δανεικός.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης, Τζόναθαν Κωνσταντίνου (Ντάλκουρντ): Η σεζόν στη δεύτερη κατηγορία της Σουηδίας αρχίζει την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της Λάχτι είναι στις 12 Φεβρουαρίου, κόντρα στη Χόνκα για τη φάση των ομίλων του Λιγκ Καπ Φινλανδίας.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Η Λουντογκόρετς επιστρέφει στις επίσημες υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα στις 13 Φεβρουαρίου, αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την Άρντα Καρτζάλι.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Το πρωτάθλημα του MLS είναι προγραμματισμένο να αρχίσει στις 26 Φεβρουαρίου.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας της Νοτίου Κορέας θα αρχίσει στις 19 Φεβρουαρίου.