Ο Μπερίσα… κατέβασε ρολά και η Έμπολι σόκαρε τη Νάπολι στο 91'

Κυριακή, 12/11/2023 - 15:32

Με «ήρωα» τον Μπερίσα και… χρυσό σκόρερ τον Κοβαλένκο στις καθυστερήσεις, η Έμπόλι κατάφερε να φύγει από το «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές της, μετά την απρόσμενη νίκη της με 1-0 επί της Νάπολι, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι «παρτενοπέι» έφτιαξαν και έχασαν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν αυτοί πρώτοι γκολ, ειδικά στην τελική ευθεία της αναμέτρησης. Με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει τις προσπάθειες των Λίντστρομ στο 75’ και Κβαρατσκέλια τόσο στο 79ο όσο και στο 89ο λεπτό!

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε ο Κοβαλένκο στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνου με πολύ ωραίο σουτ και τη βοήθεια και του δοκαριού για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Γκολίνι, για το 0-1 σε μια πολύ καλά εκτελεσμένη αντεπίθεση της Έμπολι…

Έτσι, η ομάδα της Τοσκάνης σημείωσε την τρίτη μόλις νίκη της στο ιταλικό πρωτάθλημα και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Την ώρα που η Νάπολι έχασε την ευκαιρία να ανέβει πάνω από την τέταρτη θέση με τον προπονητή της Έμπολι, Αουρέλιο Αντρεατσόλι, μάλιστα να επιβεβαιώνει ότι είναι ο… κακός της δαίμονας, φτάνοντας τις πέντε νίκες σε έξι ματς ως αντίπαλος!