Οι Άγγλοι στους προημιτελικούς μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις

Τρίτη, 3/7/2018 - 23:55

Η Αγγλία θα βρίσκεται στην φάση των προημιτελικών μετά τη μεγάλη «μάχη» απέναντι στην Κολομβία αφού την κέρδισε στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3 . Οι Άγγλοι στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσουν την Σουηδία η οποία νωρίτερα το απόγευμα επικράτησε της Ελβετίας με 1-0.

Α’ Ημίχρονο

Πολύ καλά μπήκε στο παιχνίδι η Αγγλία με τους ποδοσφαιριστές της να κυκλοφορούν σωστά την μπάλα παρά την πίεση των Κολομβιανών. Χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία στο παιχνίδι αλλά με καλό ρυθμό στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης. Με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως με τις δύο ομάδες να αρκούνται με παιχνίδι κέντρου χωρίς πολλά ρίσκα και καμία κλασσική ευκαιρία. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία και έτσι οδηγηθήκαμε στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το ισόπαλο 0-0.

Β’ Ημίχρονο

Στο 54ο λεπτό η Αγγλία μετά από εκτέλεση κόρνερ κέρδισε πέναλτι μετά από παραβίαση του Σάντσεζ πάνω στον Κέιν. Ο ποδοσφαιριστής της Τότεναμ ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 1-0 για τους Άγγλους.  Το παιχνίδι στη συνέχεια χάλασε με τα σκληρά μαρκαρίσματα να μην αφήνουν τον ρυθμό να «εμφανιστεί». Στο τελευταίο 15λεπτο η Κολομβία ανέβηκε ψηλά ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης αφήνοντας όμως πολλούς κενούς χώρους στην άμυνα.  Από το 85ο λεπτό και έπειτα οι Άγγλοι κλείστηκαν πίσω και περίμεναν τους Κολομβιανούς σε μια προσπάθεια να διαφυλάξουν το προβάδισμα τους. Οι Κολομβιανοί τελικά κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Μίνα στο 93ο λεπτό να κερδίζει όλη την άμυνα της Αγγλίας στον αέρα και με κεφαλιά να κάνει το 1-1. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση.

Παράταση

Α΄Ημίχρονο

Στα πρώτα λεπτά της ημίωρης παράτασης οι Κολομβιανοί μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα με τους Άγγλους να δείχνουν ακόμη επηρεασμένοι από την ισοφάριση. Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης τελείωσε χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες με τις ομάδες να παίζουν αρκετά συντηρητικά.

Β’ Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης οι Άγγλοι ήταν καλύτερα και φάνηκαν να ψάχνουν περισσότερο το γκολ για να μην οδηγηθεί το παιχνίδι στην διαδικασία των πέναλτι. Μάλιστα στο 112 ο Ρόουζ μπήκε με αξιώσεις στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Οσπίνα. Η διαδικασία των πέναλτι τελείωσε χωρίς να έχουμε νικητή και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία  των πέανλτι.