Ήττα παρά την καλή εμφάνιση για την Εθνική

Δευτέρα, 25/3/2024 - 20:53

Έπεσε... μαχόμενη!

Η Κύπρος γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Σερβία στο «ΆΕΚ Αρένα», στο πλαίσιο του δεύτερου και τελευταίου φιλικού αγώνα που δίνει, για τον Μάρτιο.

Παρά τον υψηλό δείκτη δυσκολίας, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε βελτιωμένο, σε σύγκριση με την εμφάνιση που είχε κάνει κόντρα στην Λετονία και έβαλε δύσκολα στον αντίπαλο του.

Οι διεθνείς μας έκαναν κακή αρχή, αφού δέχθηκαν γκολ μόλις στο έβδομο λεπτό από τον Μιλίνκοβιτς, ενώ τρία λεπτά αργότερα έστειλαν τον Μίτροβιτς στην άσπρη βούλα, όμως ο Μολ του είπε «όχι».

Μετά το 30ο λεπτό, η ομάδα του Κετσπάγια μπόρεσε να ισορροπήσει και να σημειώσει την πρώτη της τελική. Στο δεύτερο μέρος η Εθνική ανέβασε ακόμα παραπάνω την απόδοση της και πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Πίττας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 64ο λεπτό και στο 90ο λεπτό ο Πηλέας δεν κατάφερε να κερδίσει σε τετ-α-τετ τον Ραίκοβιτς.

Μελανό σημείο του ματς, οι τραυματισμοί των Καρώ και Ανδρέου στο έκτο και 35ο λεπτό αντίστοιχα. Αμφότεροι αποχώρησαν ως αναγκαστική αλλαγή και πλέον αναμένεται να υποβληθούν σε εξετάσεις, για να διαφανεί το μέγεθος του προβλήματος.

Κύπρος (Τιμούρ Κετσπάγια): Μολ, Ανδρέου (46′ Ντ. Σπόλιαριτς), Καρώ (6′ Κυπριανού), Γκόγκιτς, Λαίφης, Κορέια, Χ. Κυριάκου (89′ Πηλέας), Κούσουλος (75′ Αρτυματάς), Χαραλάμπους (83′ Χρυσοστόμου), Λοίζου, Πίττας (89′ Κακουλλής).

Σερβία (Ντράγκαν Στοΐκοβιτς): Ράικοβιτς, Μιλένκοβιτς, Μάσοβιτς (85′ Εράκοβιτς), Μπάμπιτς, Α. Ζίβκοβιτς (46′ Γιόβιτς), Μιχαίλοβιτς, Λούκιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (76′ Μπαζντάρ), Κόστιτς (63′ Ζντζιέλαρ), Σάμαρτζιτς (46′ Τάντιτς), Μίτροβιτς (63′ Γκατσίνοβιτς).