Πήρε τον... αέρα της Ομόνοιας και το κύπελλο η ιστορική Πάφος

Κυριακή, 19/5/2024 - 09:25

Πιστή στο ραντεβού της με την ιστορία ήταν εχθές (17/05) η Πάφος, η οποία επικράτησε με 3-0 της Ομόνοιας στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου Coca-Cola και κατάκτησε τον πρώτο της τίτλο.

Οι «γαλάζιοι» πραγματοποιώντας ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, αιφνιδίασαν τον αντίπαλο τους και του πήραν τον...αέρα από τα πρώτα μόλις λεπτά.

Το σύνολο του Καρσέδο ήταν ουσιαστικό στην επίθεση, καθώς μπόρεσε να δημιουργήσει, αλλά και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με πολύ άνεση, ενώ παρουσιάστηκε και εξαιρετικό ανασταλτικά, αφού δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του αγώνα στους «πράσινους» να απειλήσουν.

Ο Τάνκοβιτς έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα στο όγδοο λεπτό, ενώ τα εντυπωσιακά σουτ των Ντράγκομιρ και Πέπε στο 36ο λεπτό και 40ο λεπτό αντίστοιχα, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Πέραν των άλλων, η κατάκτηση του θεσμού προσφέρει στην Πάφο και την ευκαιρία να αγωνιστεί εκτός συνόρων για πρώτη φορά στην ιστορία της, με το ευρωπαϊκό της ταξίδι να ξεκινάει από τον πρώτο προκριματικό γύρο του Europa League

Άπαντες στην ομάδα έμειναν ευχαριστημένοι με το φινάλε της σεζόν, όμως ταυτόχρονα γνωρίζουν ότι ήταν μόνο η αρχή και τη νέα αγωνιστική περίοδο έχουν μπόλικη δουλειά μπροστά τους.