Πολύ σκληρή για να πεθάνει η ΑΕΚ, με το πρώτο του Μιλίτσεβιτς

Δευτέρα, 15/4/2024 - 09:20
ΑΕΚ

Με την ψυχή στο στόμα έφυγε από το «Άλφαμεγα Stadium» η ΑΕΚ, το βράδυ της Κυριακής.

Οι «κιτρινοπράσινοι» σκόραραν στο 90’+7 το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και παρέμειναν ολοζώντανοι για τη μάχη του τίτλου. Το -1 δεν είναι σημαντική διαφορά, ωστόσο η ομάδα της Λάρνακας καλείται να συνεχίσει με νικηφόρα αποτελέσματα ώστε να έχει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί ενδεχόμενες απώλειες του ΑΠΟΕΛ, που βρίσκεται στο ρετιρέ.

Ο Μιλίτσεβιτς βρέθηκε στο κατάλληλο μέρος, την κατάλληλη στιγμή και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο κεντρικός αμυντικός των «κιτρινοπρασίνων» πέτυχε το πρώτο του γκολ στην τρέχουσα σεζόν, το οποίο θα δείξει ο χρόνος αν ήταν και… καθοριστικό. Ο 30χρονος βρίσκεται στους Λαρνακείς από το Καλοκαίρι του 2021 και δεν έχει ιδιαίτερη… σχέση με τα αντίπαλα δίχτυα. Στη δεύτερη αγωνιστική περίοδο κατά την οποία αγωνιζόταν στην ΑΕΚ (2022-23) πέτυχε δύο γκολ στο πρωτάθλημα: Ισοφάρισε στην ήττα από τον Απόλλωνα (2-1), ενώ πέτυχε το δεύτερο στη νίκη με 2-1 επί του Ακρίτα (η ομάδα της Χλώρακας μείωσε στα τελευταία λεπτά).

Το χθεσινό ωστόσο, δεν ήταν το μοναδικό που χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ. Ο Μιλίτσεβιτς σκόραρε το νικητήριο γκολ σε αγώνα Europa League, κόντρα στη Παρτίζαν (2-1, 4/8/2022), το οποίο αποτελεί και το μοναδικό του γκολ σε ευρωπαϊκό παιχνίδι!

Εν ολίγοις, το βράδυ της Κυριακής πέτυχε το δεύτερο καθοριστικό γκολ με τη φανέλα των «κιτρινοπρασίνων» το οποίο σαφώς είναι σημαντικό στην προσπάθεια της ομάδας του για κατάκτηση του πρωταθλήματος.