Πορεία... πρωταθλητισμού για Σίελη, χαμένος τελικός για Πιέρο

Δευτέρα, 17/10/2022 - 12:04

Η παροικία των Κύπριων ποδοσφαιριστών στην Ελλάδα είναι αρκετά μεγάλη. Όμως, ακόμη οι συμπατριώτες μας δεν έχουν στα πόδια τους επίσημα παιχνίδια, λόγω των συνεχών αναβολών της πρεμιέρας της Super League 2.

Εντούτοις, υπάρχει ένας παίκτης από το νησί μας που, όχι μόνο αγωνίζεται στη μεγάλη κατηγορία, αλλά κάνει με την ομάδα του πορεία πρωταθλητισμού. Αναφερόμαστε στον Χρήστο Σιέλη, ο οποίος μετράει 8 συμμετοχές σε ισάριθμες αγωνιστικές με τη φανέλα του Βόλου και μάλιστα είναι όλες 90λεπτες. Το αξιοσημείωτο είναι ότι η ομάδα της Μαγνησίας μετράει τέσσερις συνεχόμενες νίκες (η τελευταία με 2-1 επί του Λεβαδειακού) και βρίσκεται στην 3η θέση με 17 βαθμούς, πάνω ακόμη κι από τον Ολυμπιακό!

Από εκεί και πέρα, ο Πιέρος Σωτηρίου διεκδίκησε τίτλο με τη Σανφρέτσε Χιροσίμα, ωστόσο δεν τα κατάφερε στον τελικό του Κυπέλλου Ιαπωνίας, αφού η ομάδα του έχασε στα πέναλτι από την Βεντφόρεντ Κόφου. Πάντως, ο Κύπριος φορ ευστόχησε στην... ψυχοφθόρο διαδικασία, αναλαμβάνοντας την πρώτη εκτέλεση για τον σύλλογό του.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπορο): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Γουίκομπ Γουόντερερς.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε ως αλλαγή στο 88' στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Νορθάμπτον.

Άντονι Γεωργίου (Λέιτον Όριεντ): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Νορθάμπτον.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Νιούπορτ Κάουντι.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Κρόουλι Τάουν.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Ίντερ. Αντικαταστάθηκε στο 60ό λεπτό.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Πέρασε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην εκτός έδρας βαριά ήττα με 5-1 από τη Μόντενα.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αρμίνια Μπίλεφελντ. Αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Βαρζίμ για το Κύπελλο Πορτογαλίας. Βγήκε στο 59ο λεπτό.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας 3-0 επί της Αντβέρπ.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Βασικός στη «βαριά» εντός έδρας ήττα με 6-1 από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ. Αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σιντ Τρούιντεν.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος): Ο Κύπριος στόπερ ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Λεβαδειακού.

Σκωτία

Αλέξανδρος Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Πέρασε αλλαγή στο 69ο λεπτό στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στην Κιλμάρνοκ.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χάποελ Χάιφα): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Ασντόντ.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σκάλιτσα.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Τρίνετς.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Βασικός στην ευρεία εντός έδρας νίκη με 6-1 επί της Ελσίνκι.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Χιροσίμα Σανφρέτσε): Πέρασε αλλαγή στο 79ο λεπτό στον τελικό του Κυπέλλου Ιαπωνίας κόντρα στη Βεντφόρετ Κόφου, ευστοχώντας στη διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα του, ωστόσο, έχασε με 5-4 στη διαδικασία.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι ολοκλήρωσε τις φετινές της υποχρεώσεις, με τον Κύπριο εξτρέμ να καταγράφει σε MLS και Open Cup 29 συμμετοχές και 2 γκολ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Ο Κύπριος αμυντικός ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις με τη Μπουσάν Ι-Παρκ, με απολογισμό 27 συμμετοχές και 2 γκολ.

Ινδία

Χάρης Κυριάκου (Ιστ Μπένγκαλ): Πέρασε αλλαγή στο 74ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Γκόα.