Στενή ήττα για Απόλλωνα στο πιο δυνατό του τεστ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 28/6/2018 - 20:01

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Απόλλωνας από τον Ερυθρό Αστέρα, στο πιο δυνατό του φιλικό τεστ στην Αυστρία, όπου πραγματοποιεί το βασικό στάδιο προετοιμασίας του.

Η πρώτη ευκαιρία ήταν για τον Απόλλωνα στο 10’ με ένα μακρινό σουτ του Χάμπου να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Μπόργιαν. Στο 20’ ο Παπουλής έκανε το πλασέ χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει τον αντίπαλο πορτιέρο. Η καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου όμως άνηκε στον Ερυθρό Αστέρα, με τον Βάλε να κάνει μεγάλη απόκρουση
 να διώχνει σε κόρνερ σε τετ α τετ.

Στην επανάληψη οι Σέρβοι μπήκαν καλύτερα και δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά βρήκαν απέναντι τους τον Βάλε που έκανε εκπληκτικές επεμβάσεις.  Η πολιορκία του Ερυθρού Αστέρα όμως δεν σταμάτησε και βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα 10 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με κοντινή κεφαλιά. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή αν και προσπάθησε να αντιδράσει δεν βρήκε τους χώρους απέναντι στους καλά οργανωμένους Σέρβους.

Τα μηνύματα που έρχονται από Αυστρία, κάνουν λόγο για καλή εμφάνιση κόντρα σε μία δυνατή ομάδα (αντιμετωπίζει θυμίζουμε τον ΑΠΟΕΛ στο
Champions League).

Ο Σωφρόνης Αυγουστή ξεκίνησε το παιχνίδι με τους:
 Βάλε, Γιούστε, Πέδρο, Βασιλείου, Χάμπος, Μάρκοβιτς, Σακέτι, Σαρδινέρο, Παπουλής, Σκέμπρι, Μάγκλιτσα. Κατά τη διάρκεια του ματς πέρασαν ως αλλαγή οι Πίττας, Πολίτσι, Στυλιανού και Καρώ.

Ο Ερυθρός Αστέρας του Βλάταν Μιλόγεβιτς ξεκίνησε με τους: Borjan, Stojković, Savić, Babić, Gobeljić, Jovičić, Krstičić, Jevtović, Srnić, Ben, Pešić.

Σύμφωνα με την ενημέρωση από τον Απόλλωνα, δεν αγωνίστηκαν σήμερα για προληπτικούς λόγους οι Ρομπέρζ και Μπρου, ενώ εκτός πλάνου ήταν ο τραυματίας Ζελάγια.

Αυτό ήταν το προτελευταίο φιλικό για τους Κυπελλούχους αφού τη Δευτέρα (2/07) θα αναμετρηθούν με την Σλόβαν Λίμπερετς.

Η φιλική αναμέτρηση διεξήχθη παρουσία του προέδρου της ομάδας Νίκου Κίρζη και των συνεργατών του Μαρίνο Ευσταθίου, Αντώνη Γλυκή, Φάνο Κιννή και Γιάννη Χριστοδούλου.