Στην τετράδα η Robo Markets ΑΕΛ μετά από σκληρή μάχη

Πέμπτη, 28/3/2024 - 07:42

Η Robo Markets ΑΕΛ είναι η τέταρτη ομάδα που προκρίνεται στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΡΑΣΙΑΣ. Η διπλή μάχη με την ΑΝΟΡΘΩΣΗ αποδείχθηκε πολύ σκληρή με τις γαλαζοκίτρινες να προκρίνονται με δυο νίκες 3-2. Η Robo Markets ΑΕΛ επιβλήθηκε της Μεγάλης Κυρίας την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 σε 2’29 (137 λεπτά) στο Αθλητικό Κέντρο ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ.   Στα ημιτελικά η βασίλισσα θα αντιμετωπίσει  την κάτοχο του Κυπέλλου -πρωταθλήτρια ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.

Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε με 2-0 σετ και έβαλε βάσεις πρόκρισης. Στο πρώτο σετ οι παίκτριες του Payan κέρδισαν 26-24 σε 29΄’ και άνοιξαν το σκορ. Στο δεύτερο σετ η Robo Markets AΕΛ προηγήθηκε 22-15 και το σετ βάφτηκε γαλαζοκίτρινο με 25-17 σε 26΄’.

Αντεπίθεση από ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Προ του φάσματος του αποκλεισμού, η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ αντεπιτέθηκε. Στο τρίτο σετ η ομάδα του P. Matela κέρδισε 21-25 σε 28΄και μείωσε 2-1. Στο τέταρτο σετ η Μεγάλη Κυρία έφθασε στην ισοφάριση αφού μετά από σκληρή μάχη που κρίθηκε στο τέλος κέρδισε 23-25 σε 33’. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (20-20, 22-22).

Στο καθοριστικό πέμπτο σετ η Robo Markets ΑΕΛ δημιούργησε μικρή διαφορά στα τελικά στάδια και κέρδισε 15-12 σε 21’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-2 και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Robo Markets ΑΕΛ (M. PAYAN): Σπύρου, Tai, Moreira, Simonia, Cvljovic, Πεχλιβάνη - Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Παλιομυλίτη - Aλλαγές: Θεοφίλου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (P. MATELA): Στ. Ιωάννου, Αrdila, Χειμωνίδου, Flores, Λοιζίδη, Young - Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Μαραγκού - Αλλαγές: Τζιακίδου, Θεοδότου, Θεμιστοκλέους.

Διαιτητές:A. Kωνσταντινίδης - Ι. Μιτσής