Στους «8» η Γαλλία μετά από φοβερό παιχνίδι απέναντι στην Αργεντινή

Σάββατο, 30/6/2018 - 18:55

Η Γαλλία είναι η πρώτη ομάδα που «έκλεισε» εισιτήριο για την φάση των «8» του Μουντιάλ. Οι «τρικολόρ» μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι επικράτησαν της Αργεντινής με 4-3 . Εντυπωσιακό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Κιλιάν Εμπαπέ ο οποίος σκόραρε δύο φορές ενώ κέρδισε και το πέναλτι για τη Γαλλία στο 10ο λεπτό.  Από την άλλη για την Αργεντινή απογοητευτική ήταν η παρουσία του Λιονέλ Μέσι για ακόμη μια φορά.

Α’ Ημίχρονο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους «τρικολόρ». Ο Κιλιάν Εμπαπέ ανατράπηκε στη μεγάλη περιοχή από τον Ρόχο στο 10ο λεπτό με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αντουάν Γκριεζμάν ο οποίος ήταν εύστοχος κάνοντας το 1-0 για τη Γαλλία. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός της αναμέτρησης διατηρήθηκε σε ψηλά επίπεδα με την Αργεντινή να ψάχνει την «απάντηση» στο γκολ του Γκριεζμάν και τους Γάλλους να υπερασπίζονται σωστά το προβάδισμα τους κλείνοντας όλους τους χώρους στην άμυνα. Η «αλμπιστελέστε» βρήκε το γκολ στο 42ο λεπτό με τον Ντι Μαρία από τα 25 μέτρα. Ο «άσσος» της Παρί Σεν Ζερμέν έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του Λορίς ο οποίος παρά την υπερπροσπάθεια ήταν ανήμπορος να αντιδράσει.

Β’ Ημίχρονο

Έτσι όπως έκλεισε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και το δεύτερο. Ο Μέσι στο 48ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ευνοήθηκε από τις κόντρες, πήρε την μπάλα και έκανε το σουτ το οποίο κόντραρε στον Μερκάντο και κατέληξε στο πλεκτό του Λορίς. Η Γαλλία έφτασε στην ισοφάριση 9 λεπτά αργότερα με τον Παβάρ ο οποίος νίκησε τον Αρμάνι με ένα πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή. Οι «τρικολόρ» πήραν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ με τον Εμπαπέ στο 63ο λεπτό μετά από ωραία κίνηση του νεαρού επιθετικού και διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή της «αλμπισελέστε». Ο «χορός» των γκολ δεν είχε τελειωμό για τους Γάλλούς. Ο Εμπαπέ μετά από πάσα πάρε από τον Ζιρού δεν «λάθεψε» απέναντι στον Αρμάνι και έκανε το 4-2 για τους Γάλλους στο 68ο λεπτό.  Δύο λεπτά αργότερα ο Ζιρού βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή της Αργεντινής, όμως το σουτ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Η Αργεντινή μπήκε ξανά στο «κυνήγι» του παιχνιδιού στις καθυστερήσεις με τον Αγουέρο να κάνει το 4-3 για την «αλμπισελέστε».