Τεράστια νίκη με ανατροπή στη Βοσνία ο Kuutio Homes Παφιακός

Πέμπτη, 10/10/2024 - 07:30

Τεράστια νίκη με ανατροπή πέτυχε στη Βοσνία - Ερζεγοβίνη ο Kuutio Homes Παφιακός που επικράτησε στην πόλη Ozdak σε μια φλεγόμενη ατμόσφαιρα της τοπικής OK Napredak με 2-3 σε 123’ και κατέστη φαβορί για την πρόκριση στους 16 finals του CEV CUP Ανδρών.

Ο Κuutio Homes Παφιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Νικόλα Ελευθερίου, αλλά είχε στη διάθεσή του ένα εκπληκτικό Boyan Yordanof που με 31 πόντους σμπαράλιασε κάθε αμυντικό σύστημα των Βόσνιων.

Στο πρώτο σετ ο Kuutio Homes Παφιακός αιφνιδιάστηκε, με τους Βόσνιους που είχαν τη συμπαράσταση 1050 οπαδών τους να ξεφεύγουν 16-08 και να επικρατούν 25-17 σε 26΄ανοίγοντας το σκορ.

Η ομάδα του Γ. Πλατρίτη βρήκε τα πατήματά της στο δεύτερο σετ πίεσε την OK Napredak, αλλά οι γηπεδούχοι κέρδισαν στους έξτρα πόντους 27-25 σε 30΄και προηγήθηκαν 2-0.

Τα μηνύματα που έστειλε ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ στο δεύτερο σετ οδήγησαν στην κατάκτηση του τρίτου σετ, αφού παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ προηγήθηκε 04-08 και 12-16 με αποτέλεσμα η παφιακή ομάδα να κερδίσει 18-25 σε 26’ μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ βρέθηκε να χάνει 16-14, αλλά γύρισε τα δεδομένα προηγήθηκε 18-21 και επικράτησε 19-25 σε 25’ ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Στο καθοριστικό πέμπτο σετ ο Kuutio Homes Παφιακός κατάφερε να προηγηθεί 08-10 και να κερδίσει 12-15 σε 16’.

Πλην του Yordanov σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν οι δυο διεθνείς κεντρικοί Μάριος Στρουκάρεβιτς και Χρίστος Προδρόμου με 12 πόντους ο καθένας και οι Αργεντινοί ακραίοι Wagner με 14 πόντους και Rodriquez με 13.

OK Napredak (D. Bοzic): Hukcevic 11, Popovic 20, Hercegovac 06, Bijelovic 18, Vidovic 01, Dautenfedic 12, Λίμπερο 1: Μitrinovic (58% υποδοχή - 35% άριστες) - Aλλαγές: Ηasigevic, Colo 01, Isic 03, Duric.

Κuutio Homes Παφιακός (Γ. Πλατρίτης): Araya 01, Wagner 14, Στρουκάρεβιτς 12, Προδρόμου 12, Yordanov 31, Rodriquez 13 - Λίμπερο 1: Στ. Σαββίδης (45% υποδοχή - 29% άριστες), - Αλλαγές: Παναγιωτίδης.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου στις 20:00 στην Κλειστή Αίθουσα «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» στην Πάφο.

Διαιτητές: Predraq Balandzic (Σερβία) - Gregor Novak (Σλοβενία).

x

Γνώρισε την ήττα η Ολυμπιάδα αλλά ελπίζει για ανατροπή

Tην ήττα με 1-3 σετ σε 81’  γνώρισε την Τετάρτη 09 Οκτωβρίου 2024 η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως στον πρώτο της αγώνα για τη φάση των 32 finals του CEV Challenge Cup από την ισραηλινή Hapoel Kfar Saba. στο «Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία». H ομάδα του Ισραήλ πήρε το προβάδισμα όμως τα πάντα θα κριθούν αύριο Πέμπτη πάλι στο ίδιο γήπεδο στις 19:30. Η προσφυγική ομάδα χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Οι Ισραηλινές ξέφυγαν στο πρώτο σετ 11-16, διατήρησαν το προβάδισμά τους 17-21 και επιβλήθηκαν 20-25 σε 27’ για να προηγηθούν 0-1 σετ. Στο δεύτερο σετ έγινε ντέρμπι με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (15-16), αλλά στα τελικά στάδια η Hapoel Kfar Saba πήρε διαφορά ασφαλείας κερδίζοντας 19-25 σε 28’ αυξάνοντας το δείκτη του σκορ στο 0-2 σετ.

Η Ολυμπιάδα έπαιξε πολύ ωραίο βόλεϊ στο τρίτο σετ και αφού προηγήθηκε 16-11 κατάφερε να επικρατήσει 25-14 σε 26΄μειώνοντας σε 2-1 σετ. Οι δυο ομάδες κυνήγησαν με πείσμα το τέταρτο σετ και βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ (15-16 και 20-21).  Τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με τις Ισραηλινές να επικρατούν 24-26 και να εξασφαλίζουν τη νίκη.

Κορυφαία από την Ολυμπιάδα ήταν η Maria Perez με 22 πόντους, ενώ 16 πόντους πρόσφερε η Oluma Okaro και 11 η Veronica Hudima.

Ολυμπιάδα Ν. (M. Lubicic): Hudima 11, Okaro 16, Drozd 07, Noqueras 05, Perez 22, Diouf 07 - Λίμπερο 1: Kούτα (42% υποδοχή - 10% άριστες), Λίμπερο 2: Χριστοφόρου - Αλλαγές: Ριαλά, Ζεμπύλα 01, Βλάχου.

Hapoel Kfar Saba (S. Devash):Gudova 02, Burse 23, Devash 10, Kirshenbaum 07, Del Rio 14, Gervaso 12, - Λίμπερο 1: Yemini (67% υποδοχές - 33% άριστες),  - Aλλαγές: Dhonato, Alal.

Διαιτητές: Vlatko Ristofski (Β. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ) - Konalsi Gjoka (ΑΛΒΑΝΙΑ).