Ξεχώρισε ο Κριούκοφ από τους άνδρες φοιτητές μας στις ΗΠΑ

Δευτέρα, 26/2/2024 - 13:32

Ο Έλβις Κριούκοφ έκανε φέτος για πρώτη έπταθλο στον κλειστό στίβο, και ήταν αυτός που είχε την καλύτερη διάκριση από τους άνδρες φοιτητές μας, που αγωνίστηκαν τις προηγούμενες ημέρες στους τελικούς των περιφερειών στα Πανεπιστημιακά Πρωταθλήματα των ΗΠΑ. Ο Κριούκοφ κέρδισε για μία ακόμα φορά τον τίτλο στην Περιφέρεια του Πανεπιστημίου Άντζελο Στέιτ, τη Lone Star (Β΄ Κατηγορία NCAA), οι τελικοί της οποίας πραγματοποιήθηκαν στην Οκλαχόμα, συγκεντρώνοντας 5.399 βαθμούς, με την ατομική του επίδοση να είναι 5.466, από την περσινή παρουσία του στους τελικούς της Β΄ Κατηγορίας στο NCAA. Φέτος, ο δεκαθλητής μας, ο οποίος κάνει το μεταπτυχιακό του στο Άντζελο Στέιτ, δεν έκανε πολλούς αγώνες, και τα περισσότερα αγωνίσματα τα έκανε για πρώτη φορά στο 2024, κι έτσι δεν είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα, όμως έδειξε και πάλι το ταλέντο του στα σύνθετα. Σημασία έχει πως κέρδισε άλλον έναν τίτλο για το Πανεπιστήμιό του και πως κατέγραψε νέα ατομική επίδοση στη σφαιροβολία με 15,62μ. (είχε 15,50μ.) και ισοφάρισε το ρεκόρ του στο ύψος με 1,95μ.

Στην πρώτη ημέρα, στα 60μ. ο Κριούκοφ κατέλαβε την 3η θέση με 7.12, στο μήκος ήταν 4ος με 6,59μ., κέρδισε τη σφαιροβολία με 15,62μ. και ήταν 3ος στο ύψος με 1,95μ. Στη δεύτερη ημέρα, κέρδισε την 1η θέση στα 60μ. με εμπόδια με 8.28, ήταν 4ος στο επί κοντώ με 4,40μ. και τερμάτισε στην 6η θέση στα 1.000μ. σε 3:05.51, για να συγκεντρώσει τους 5.399 βαθμούς, που τον κατέταξαν στην 1η θέση του Επτάθλου. Να σημειώσουμε ότι ο Έλβις Κριούκοφ αγωνίστηκε και στον τελικό της σφαιροβολίας, κατακτώντας τη 2η θέση με 15,25μ., κάνοντας μόνο τις τρεις από τις έξι προσπάθειες που δικαιούταν (λόγω επτάθλου), προσφέροντας κι άλλους βαθμούς στο Άντζελο Στέιτ.

Δεν έκανε την καλύτερή του χειμερινή περίοδο ο Γρηγόρης Νικολάου, με το Πανεπιστήμιο του Λούιβιλ στο Κεντάκι. Ο 21χρονος πρωταθλητής μας στα οριζόντια άλματα μετείχε στους τελικούς της περιφέρειάς του (Atlantic Coast Conference ACC), στη Βοστόνη και δεν έφτασε στις γνωστές καλές του επιδόσεις στο τριπλούν. Ο Νικολάου κατέλαβε τη 10η θέση με καλύτερο άλμα στα 14,72μ., όμως μάς δήλωσε αισιόδοξος για το υπόλοιπο της σεζόν και πως ο κλειστός στίβος ήταν απλώς μία όχι καλή περίοδος.

Σε αγώνισμα στο οποίο δεν εξειδικεύεται έλαβε μέρος ο Ιωσήφ - Μιχάλης Παπά, ο πρώτος που αγωνίστηκε τις προηγούμενες ημέρες στους τελικούς περιφερειών των ΗΠΑ. Ο 20χρονος αθλητής μας της δισκοβολίας βοήθησε το Πανεπιστήμιο τού UMBC να πάρει τρεις βαθμούς στο περιφερειακό πρωτάθλημα τού America East, που έγινε στη Βοστόνη, λαμβάνοντας μέρος στη σφαιροβολία, όπου κατέλαβε την 6η θέση με 15,03μ.