Υγεία

Τι συμβαίνει στο σώμα μας όταν δεν κάνουμε σεξ;

Το σεξ μας προσφέρει τη δυνατότητα να συνδεθεί συναισθηματικά με κάποιον άλλο και να μειώσει το άγχος μας.

Το σεξ είναι, επίσης, μια καλή μορφή άσκησης για την καρδιά σας, αφού αυξάνει τον καρδιακό σας ρυθμό, ενώ σας κρατάει δραστήριους και σας βοηθάει να καίτε θερμίδες.

Και αν αυτά δεν είναι αρκετά για να σας κάνουν να... πέσετε το κρεβάτι αμέσως, η σεξουαλική επαφή μπορεί, επίσης, να μειώσει την αρτηριακή σας πίεση, να σας ανακουφίσει από τους πονοκεφάλους (...ακούτε;...) και να μειώσει αισθητά τα συμπτώματα της κατάθλιψης.

Από την άλλη πλευρά, όμως, τι συμβαίνει στο σώμα μας, όταν δεν κάνουμε τακτικά σεξ;

Αν και κάποιοι άνθρωποι ευημερούν και είναι παραγωγικοί για μεγάλο μέρος της ζωής τους χωρίς να έχουν τακτική σεξουαλική επαφή, οι περισσότεροι είναι πιο επιρρεπείς σε ασθένειες που σχετίζονται με το άγχος και το στρες, λόγω της φυσιολογικής ανάγκης τους για σεξουαλική επαφή.

Σίγουρα, δεν είναι απαραίτητο να πάρετε κιλά ή να δείτε την αρτηριακή σας πίεση να ανεβαίνει μόνο και μόνο επειδή δεν κάνετε τακτικά σεξ, αλλά ουσιαστικά “στερείτε” από το σώμα σας τα οφέλη που δεν παίρνει από αυτό.

Όταν κάνετε τακτικά σεξ (και αυτό περιλαμβάνει το “καταπληκτικό”, το “απλά καλό”, ακόμα και το “έτσι κι έτσι” σεξ) διατηρείτε την λίμπιντό σας υψηλά και αυτό έχει ευεργετικές επιδράσεις τόσο στο σώμα, όσο και στην ψυχολογία σας.

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Το λένε και οι επιστήμονες πια - Το σεξ με τους...πρώην βλάπτει σοβαρά την υγεία

Η μελέτη, τα αρνητικά συναισθήματα και τα "πισωγυρίσματα"
21/09/2018 - 09:45

6+1 beauty tips των γυναικών που πρέπει να ...«κλέψουν» οι άντρες!

Ήρθε η ώρα να περιποιηθείς τον εαυτό σου
02/09/2018 - 16:16

3+1 σημάδια ενός άντρα στο σεξ που "προδίδουν" τα συναισθήματα του για σένα!

Η κίνηση στο λαιμό που θα σου αποκαλύψει τα πάντα!
02/09/2018 - 15:22

Bίκυ Καγιά: Είναι 40 χρονών και έχει σώμα καλύτερο από εικοσάρα! (ΦΩΤΟ)

Δείτε την με το σέξι μαγιό της και μετά από δύο παιδιά, πιο σέξι και κούκλα από ποτέ!
22/08/2018 - 11:45

Η συχνότητα του σεξ ανάλογα με την ηλικία

Υπάρχει νορμάλ αριθμός...ανά εβδομάδα;
17/08/2018 - 11:00

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ελλείπον πρόσωπο: Χάθηκαν τα ίχνη 28χρονου στο Δάλι (ΦΩΤΟ)

Η Αστυνομία ζητά τη βοήθεια των πολιτών για τον εντοπισμό του

Αποφυλακίστηκε ο πρώην πρόεδρος της CYTA, Στάθης Κιττής

Είχε καταδικαστεί σε οκτώ χρόνια φυλάκιση για το πολύκροτο σκάνδαλο της Δρομολαξιάς

Υπό πλήρη έλεγχο η πυρκαγιά στους Καπέδες

Υπήρξε αναζωπύρωση της φωτιάς που είχε ξεσπάσει την περασμένη Πέμπτη
Ελλάδα

Νεκρός σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα ο Κυριάκος Γριβέας

Επί σειρά ετών υπήρξε μέλος της Κεντρικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας

Υπό μερικό έλεγχο η πυρκαγιά σε κτίριο στο Μοναστηράκι

Προληπτικά και λόγω των καπνών απομακρύνθηκαν 10 άνθρωποι

Ζάκυνθος: Άνοιξε σήμερα για τους τουρίστες η παραλία του Ναυαγίου

Η παραλία είχε κλείσει από τις 13 Σεπτεμβρίου, μετά την πτώση βράχων
Διεθνή

Βυθίστηκε πλοιάριο με πρόσφυγες ενώ κατευθυνόταν προς την Κύπρο

Οι περισσότεροι επιβάτες διασώθηκαν - Νεκρό ένα πεντάχρονο αγόρι

Στιγμές τρόμου έζησαν επιβάτες αεροσκάφους της Air France (ΒΙΝΤΕΟ)

Δεν κατάφερε να προσγειωθεί λόγω της καταιγίδας Ali στη Βρετανία

Τανζανία: 183 νεκροί και ένας επιζών από το ναυάγιο

Δύτες του Πολεμικού Ναυτικού άρχισαν σήμερα εκ νέου την επιχείρηση έρευνας και διάσωσης

tv news

«Μπλε» Η μεγάλη επιστροφή του Γιώργου Τσιάκκα την Δευτέρα στον Alpha Κύπρου!

Χριστίνα Παυλίδου,Γιώργος Ζένιος,Νίκος Ψαράς,Στέφανος Κυριακίδης,Νίκη Δραγούμη...(ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

Ποιος θα μπορέσει να αποκτήσει τα πιο γλυκά 50.000 ευρώ τής ζωής του;

«Bake Off Greece» Πρεμιέρα την Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου στον Αlpha Κύπρου (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 22/09/2018 - 19:15ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ