Υγεία

Τι συμβαίνει στο σώμα μας όταν δεν κάνουμε σεξ;

Το σεξ μας προσφέρει τη δυνατότητα να συνδεθεί συναισθηματικά με κάποιον άλλο και να μειώσει το άγχος μας.

Το σεξ είναι, επίσης, μια καλή μορφή άσκησης για την καρδιά σας, αφού αυξάνει τον καρδιακό σας ρυθμό, ενώ σας κρατάει δραστήριους και σας βοηθάει να καίτε θερμίδες.

Και αν αυτά δεν είναι αρκετά για να σας κάνουν να... πέσετε το κρεβάτι αμέσως, η σεξουαλική επαφή μπορεί, επίσης, να μειώσει την αρτηριακή σας πίεση, να σας ανακουφίσει από τους πονοκεφάλους (...ακούτε;...) και να μειώσει αισθητά τα συμπτώματα της κατάθλιψης.

Από την άλλη πλευρά, όμως, τι συμβαίνει στο σώμα μας, όταν δεν κάνουμε τακτικά σεξ;

Αν και κάποιοι άνθρωποι ευημερούν και είναι παραγωγικοί για μεγάλο μέρος της ζωής τους χωρίς να έχουν τακτική σεξουαλική επαφή, οι περισσότεροι είναι πιο επιρρεπείς σε ασθένειες που σχετίζονται με το άγχος και το στρες, λόγω της φυσιολογικής ανάγκης τους για σεξουαλική επαφή.

Σίγουρα, δεν είναι απαραίτητο να πάρετε κιλά ή να δείτε την αρτηριακή σας πίεση να ανεβαίνει μόνο και μόνο επειδή δεν κάνετε τακτικά σεξ, αλλά ουσιαστικά “στερείτε” από το σώμα σας τα οφέλη που δεν παίρνει από αυτό.

Όταν κάνετε τακτικά σεξ (και αυτό περιλαμβάνει το “καταπληκτικό”, το “απλά καλό”, ακόμα και το “έτσι κι έτσι” σεξ) διατηρείτε την λίμπιντό σας υψηλά και αυτό έχει ευεργετικές επιδράσεις τόσο στο σώμα, όσο και στην ψυχολογία σας.

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Δέσποινα Βανδή: Το σεξ...εξατμίζεται-Δεν ερωτεύτηκα τον Ντέμη με την πρώτη ματιά

Η τραγουδίστρια πιο αποκαλυπτική από ποτέ για το σεξ και την διάρκεια του
04/11/2018 - 11:37

16 + 1 λόγοι που το σεξ κάνει καλό στην υγεία!

Oι λόγοι εκτός της ευχαρίστησης που πρέπει να ξέρετε...
22/10/2018 - 11:48

"Δεν μπορώ να λειτουργήσω στο σεξ λόγω... άγχους - Τί να κάνω;"

Η απάντηση ειδικού για μια συνηθισμένη απορία
21/10/2018 - 12:50

Άντρεα Κυριάκου:Η αγκαλιά του Μερκή και το σώμα της 11 μέρες μετά τη γέννα(ΦΩΤΟ)

Η εντυπωσιακή σιλουέτα και η τρυφερή φωτογραφία με τον άντρα της
20/10/2018 - 11:01

Σεξ μόνο το.... βράδυ συνιστούν οι ειδικοί – Δείτε γιατί!

Ανατρέπονται όλα όσα πιστεύαμε...
19/10/2018 - 19:29

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Αναποδογυρίστηκε όχημα στον αυτοκινητόδρομο της Αραδίππου

Κλειστές οι δυο λωρίδες μεταξύ κυκλικού κόμβου Καλού χωριού και Ριζοελιάς

Το μήνυμα της Επιτρόπου Ισότητας Φύλων για την Ημέρα του Άνδρα

"Κομβικός ο ρόλος του στον ανθρώπινο πολιτισμό και στην ιστορία"

Πυρκαγιά σε δύσβατη περιοχή στην επαρχία Λεμεσού

Σε κινητοποίηση ομάδες πυρόσβεσης της Πυροσβεστικής και των Βρετανικών Βάσεων
Ελλάδα

Έφυγε από τη ζωή ο συγγραφέας Γιώργος Σκούρτης

Πέθανε ο στιχουργός του κορυφαίου αντιπολεμικού τραγουδιού "Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί"

Ενεπλάκη σε τροχαίο ο ηγούμενος Εφραίμ της Μονής Βατοπαιδίου

To ατύχημα σημειώθηκε στο τελευταίο τούνελ της Εγνατίας Οδού πριν την πόλη των Γρεβενών

Δημοσιογράφος τρολάρει την Ελλάδα μπροστά στον Τσίπρα και αυτός...γελά(ΒΙΝΤΕΟ)

Το twitter δεν άργησε να αντιδράσει στην προκλητική στάση του Πρωθυπουργού
Διεθνή

H Γερμανία απαγορεύει τις εξαγωγές όπλων προς την Σαουδική Αραβία

Απαγόρευσε την είσοδο σε 18 πολίτες που ίσως συνδέονται με τη δολοφονία του Κασόγκι

Η χριστουγεννιάτικη διαφήμιση της χρονιάς, με τον Elton John (ΒΙΝΤΕΟ)

Η συγκινητική ιστορία που εντυπωσιάζει σε μόλις 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα

Συνελήφθη ο πρόεδρος της Nissan, ως ύποπτος για υπεξαίρεση

Τι δηλώνει η Nissan, προκαλώντας βουτιά στις μετοχές των δύο εταιριών κατασκευής οχημάτων

tv news

Ο Κωστής το σκάει κρυφά από το σπίτι του για να αποφύγει τη σύλληψη του...

Η Μαρίνα δεν απαντάει στις απανωτές κλήσεις του «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τρίτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

«To Τατουάζ» Τατιάνα και Τόνυ θα έρθουν αντιμέτωποι με έναν αναπάντεχο κίνδυνο..

Ο Στέφανος βλέπει την Όλγα να εθίζεται στα ναρκωτικά.. Δευτέρα Διπλό Επεισόδιο στον Alpha
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 19/11/2018 - 20:20ALPHA NEWS