Εκτός έδρας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ επί του Απόλλωνα

Σάββατο, 20/4/2024 - 18:39

Με εκτός έδρας νίκη του ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα επί του Απόλλωνα, άνοιξε η αυλαία για την 5η και τελευταία αγωνιστική στη 2η φάση της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Λευκωσίας, κέρδισε με 83-68.

Έτσι, εξασφάλισε οριστικά την 4η και τελευταία θέση που οδηγεί στην ημιτελική φάση των πλέι-οφ, ενώ για τον Απόλλωνα, ήταν το τελευταίο του παιχνίδι για τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Στο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί με 44-31 και είχε για κορυφαίο τον McKinnis (13 πόντοι, 1/2 βολές, 6/7 δίποντα, 13 ριμπάουντ).

Στα αρχικά χρονικά σημεία, ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποιώντας καλύτερο ξεκίνημα, προηγήθηκε στην αρχή με 17-5, αλλά στη συνέχεια ο Απόλλωνας με 12-0 σερί, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 17-17, πριν το κλείσιμο της 1ης περιόδου, χρονικό σημείο στο οποίο ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 21-19.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με σερί 16-2 για τους φιλοξενούμενους, που βρίσκοντας λύσεις με διάφορους τρόπους και παίκτες, αύξησαν αισθητά τη διαφορά (37-21), με τον Απόλλωνα να αντιδρά κάπως στη συνέχεια, αλλά λίγο πριν το 18` ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 44-25, με το ημίχρονο να κλείνει με ένα 6-0 σερί για τους γηπεδούχους που μείωσαν σε 44-31.

Στην 3η περίοδο ο ρυθμός ήταν γρήγορος, με τις δυο ομάδες να είναι γενικά εύστοχες και με τη διαφορά ως το 25` να παραμένει σε σταθερά επίπεδα, δηλαδή λίγο πάνω από το +10 για τον ΑΠΟΕΛ.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας μείωσε σε 56-47, ενώ στο 30` οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 66-57.

Στο 35` ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε τη διαφορά στο +21, όταν προηγήθηκε με 79-58 και πλέον, δεν υπήρχαν χρονικά περιθώρια για να αντιδρούσε ο Απόλλωνας και τελικά ο ΑΠΟΕΛ έφθασε στη νίκη με 83-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 31-44, 57-66, 68-83.

Απόλλων (Γρηγόρης Παντούρης): Σοφρωνίου 2, Ηλιάδης 30 (4), Παντούρης 14 (1), Μ. Κωνσταντίνου 14 (4), Γρίβας 8 (2), Θεοδώρου, Χ. Κωνσταντίνου, Μιχαήλ.

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Νικόλας Παπαδόπουλος): Blackmon 15 (3), Γεωργακούδης 5 (1), Παπαμιχαήλ 8 (2), Πυρίλλης 14 (1), Galloway 7, Ηρακλέους, Σοφοκλέους 8, Τσέλεπας, Κοιλαράς 9 (3), McKinnis 13, Watts, Nottage 4.