«Φρένο» Κάστανου στη Μίλαν, τρίποντα για Ιωάννου και Πιέρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 21/2/2022 - 12:40

Η Σαλερνιτάνα βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση και θα πρέπει να κάνει υπέρβαση, προκειμένου να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία του ιταλικού ποδοσφαίρου.

Εντούτοις, έχει μετρήσει ορισμένες αξιοσημείωτες εμφανίσεις. Όπως αυτή κόντρα στη Μίλαν, ματς στο οποίο αγωνίστηκε βασικός με την ομάδα του Σαλέρνο ο Γρηγόρης Κάστανος. Ο Κύπριος χαφ ήταν βασικός κι εκ των διακριθέντων στη σπουδαία ισοπαλία με σκορ 2-2 κόντρα στους «ροσονέρι».

Στην Ιταλία αγωνίζεται και ο Νικόλας Ιωάννου, ο οποίος βρίσκεται σε τρομερή φόρμα το τελευταίο διάστημα. Ο 26χρονος αριστερός μπακ άφησε οριστικά πίσω τον τραυματισμό του και μέσα σε λίγες ημέρες πανηγύρισε δύο νίκες. Μεσοβδόμαδα, η Κόμο είχε επιβληθεί 2-1 της Φροζινόνε, με τον Ιωάννου να σκοράρει το νικητήριο γκολ της ομάδας του, ενώ μέσα στο Σαββατοκύριακο, ο Κύπριος αμυντικός έπαιξε στη νίκη με 2-1 επί της Κοσέντζα.

Δείτε στο 2:39 το γκολ του Ιωάννου κόντρα στη Φροζινόνε.

Στη Βουλγαρία, ο Πιέρος Σωτηρίου αποτελεί βασικό κι αναντικατάστατο στέλεχος της Λουντογκόρετς. Μπορεί να μη σκόραρε αυτή τη φορά, ωστόσο πανηγύρισε ακόμη μια νίκη με την ομάδα του Ράζγκραντ, αυτή τη φορά στην έδρα της Τσέρνο Μόρε Βάρνα.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου, Έκτορ Κυπριανού, Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Το ματς της Λέιτον Όριεντ στην έδρα της Χάρογκεϊτ αναβλήθηκε.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Το παιχνίδι της Κρόουλι στην έδρα της Σάλφορντ αναβλήθηκε.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Το παιχνίδι της Σάουθεντ κόντρα στη Γκρίμσμπι αναβλήθηκε.

Τζακ Ρόουλς (Γουόκινγκ): Πέρασε αλλαγή στο 49ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Στόκπορτ.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Είναι τραυματίας κι ως εκ τούτου, δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Ρέξαμ (ήττα με 2-1)

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Αγωνίστηκε βασικός στη σπουδαία εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 κόντρα στη Μίλαν. Αντικαταστάθηκε στο 69ο λεπτό.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Ήταν βασικός κι έβγαλε την ασίστ στο 1ο γκολ της ομάδας του, στη νίκη με 2-1 επί της Κοσέντζα. Αντικαταστάθηκε στο 82ο λεπτό. Μεσοβδόμαδα, είχε αγωνιστεί βασικός για 73 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Φροζινόνε, σκοράροντας μάλιστα το νικητήριο γκολ στο 44ο λεπτό.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ): Πέρασε στο ματς στο 82ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Εστορίλ.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Οστάνδη.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Σεν Ζιλουάζ.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Ο νεαρός αμυντικός είναι τραυματίας κι απουσίαζε από την ήττα με 3-1 από τη δεύτερη ομάδα της Ραπίντ Βιέννης.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Πέρασε αλλαγή στο 80ό λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τον Ολυμπιακό.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Μπήκε στο 72ο λεπτό στην σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λαμίας.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Λάρισα.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 0-0 κόντρα στον Ηρακλή, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του Καραϊσκάκη Άρτας.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Πέρασε αλλαγή στο 80’ στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Καλαμάτα.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στην Καλαμάτα, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τα Χανιά. Αντικαταστάθηκε στο 58ο λεπτό.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Ήταν στο αρχικό σχήμα στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τον Εργοτέλη.

Σωκράτης Μυλόπουλος (Τρίκαλα): Αγωνίστηκε βασικός στην εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στον Πανσερραϊκό.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στη Λίβινγκστον. Αντικαταστάθηκε στο 64’.

Τσεχία

Ηρόδοτος Χριστοδούλου (Βισότσινα): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της Βισότσινα είναι στις 5 Μαρτίου, κόντρα στη Ντούκλα Πράγας.

Χριστόφορος Τσολάκης (Τάμπορσκο): Η Τάμπορσκο θα αντιμετωπίσει την Βλάσιμ στις 6 Μαρτίου για το πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της χώρας.

Σουηδία

Ανδρέας Κατσαντώνης, Τζόναθαν Κωνσταντίνου (Ντάλκουρντ): Η σεζόν στη δεύτερη κατηγορία της Σουηδίας αρχίζει την πρώτη εβδομάδα του Απριλίου.

Φινλανδία

Μαρτίνος Χριστοφή (Λάχτι): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη με 4-3 επί της Ίλβες για το Λιγκ Καπ.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Τσέρνο Μόρε Βάρνα. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 37’.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Οι υποχρεώσεις της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι στο MLS αρχίζουν στις 27 Φεβρουαρίου, κόντρα στην Ατλάντα Γιουνάιτεντ.

Αυστραλία

Τζόρτζ Τιμοθέου (Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από τη Μακάρθουρ. Σε εκείνο το ματς, χρίστηκε σκόρερ για τους νικητές ο πρώην φορ της ΑΕΚ Λάρνακας, Απόστολος Γιάννου.

Κρίστιαν Θεοχάρους (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Πέρασε αλλαγή στο 64ο λεπτό στην εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στην Ανσάν Γκρίνερς.