«Κράτησε» στο Ισραήλ και... ελπίζει η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 19/8/2021 - 21:48

Ισοπαλία και... όλα ανοικτά!

Η Ανόρθωση έμεινε στο 0-0 με τη Μπερ Σεβά στο Ισραήλ, στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα play-off του Conference League, και η πρόκριση θα κριθεί στην Κύπρο.

Με πρωταγωνιστή τον Λόρια που έκανε σπουδαίες επεμβάσεις, η «Κυρία» πήρε θετικό αποτέλεσμα σε ένα δύσκολο γήπεδο, έχοντας πλέον το πλεονέκτημα της έδρας στη ρεβάνς.

Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε και τις δικές της ευκαιρίες για να σκοράρει, δεν τα κατάφερε και πλέον πάει με τον κόσμο στο πλευρό της στον επαναληπτικό της Πέμπτης (26/8, 20:00) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση για τους ομίλους.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο 11' η πρώτη τελική και από πλευράς Μπερ Σεβά, με τον Ανσάχν να κάνει το σουτ μέσα στην περιοχή, τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Στο 31ο λεπτό οι Ισραηλινοί έχασαν διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Σαφούρι δοκίμασε διαγώνιο σουτ και ο Λόρια απέκρουσε και στην επαναφορά ο Πετρούτσι με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

0

Εφτά λεπτά μετά η Μπερ Σεβά έχασε νέα διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Λόρια απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαφούρι και στην επαναφορά ο Μπαρέιρο με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 40ο λεπτό, ο Ντέλετιτς δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία. Αρχικά ο Χουσμπάουερ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Αρούς να αποκρούει και στην επαναφορά ο Ντέλετιτς από κοντά σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 52' ο Γεχέζκελ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ο Λόρια απέκρουσε δύσκολα.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμασε μια μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ και ο Αρούς απέκρουσε δύσκολα.

Στο 74ο λεπτό, ο Σαφούρι δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

0

Μπερ Σεβά (Ρόνι Λέβι): Αρούς, Αμπέντ, Τίμπι, Βίτορ, Ελχαμέντ, Μπαρέιρο, Πετρούτσι (73′ Γιοσεφί), Σαφούρι (59′ Ακολάτσε), Μίχα (83′  Γκορντάνα), Ανσάχ (83′ Ασπρίγια), Ζεχεζκέλ (73′ Σέχτερ).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (56′ Αντωνιάδης), Πόποβιτς (75′ Ελουντού), Ντέλετιτς (66′ Χριστοφή), Χριστοδουλόπουλος (75′ Χρυστοστόμου), Λάφερτι (57′ Ρουσιάς).

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Πίστευα ότι η πρόκριση θα κριθεί σε δύο παιχνίδια και όχι σε ένα όπως με τη Ραπίντ. Ήμασταν καλύτεροι από το πρώτο με τη Ραπίντ, αλλά εντάξει θα χρειαστούμε μεγάλη προσπάθεια στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο κόσμος πρέπει να έρθει στο γήπεδο και να κάνει πιο εύκολη τη δουλειά, αλλά φυσικά δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια φυσικά. Είναι σαν να μην έγινε το πρώτο ματς, μας περιμένει δύσκολο παιχνίδι. Μπορεί να είναι καλύτερα που ήρθε 0-0. Για να περνάς πρέπει να κερδίζεις. Ακόμα ένα παιχνίδι στα πόδια μας, πιστεύω πως, όπως και στο δεύτερο παιχνίδι με τη Ραπίντ, θα παρουσιαστούμε όπως πρέπει. Πιεστήκαμε, είχαμε και εμείς ευκαιρίες, ίσως καλύτερες από την αντίπαλο. Ελπίζουμε να έρθει ο κόσμος, είναι μεγάλη ευκαιρία να γεμίσουμε το γήπεδο. Είδατε εδώ, ήρθε ο κόσμος τους και θα χρειαστεί να έρθει και ο δικός μας να μας στηρίξει».

Σπύρος Ρισβάνης (Ανόρθωση): «Σίγουρα, δουλέψαμε πολύ γι’ αυτό το παιχνίδι. Μπορούμε να πούμε πως είμαστε ευχαριστημένοι με το σκορ  σε ένα πολύ ωραίο γήπεδο με ωραίο κόσμο. Κάναμε το 50% της δουλειάς, θέλουμε να ξεκουραστούμε για να κάνουμε καλό παιχνίδι στον επαναληπτικό και να μπούμε στους ομίλους».

Για το μηδέν παθητικό: «Είναι χαρά για εμάς τους αμυντικούς να κρατάμε το μηδέν, αλλά η δουλειά γίνεται από μπροστά με την πίεση του σέντερ φορ. Έκανε καλή δουλειά και ο Λόρια, αλλά είμαστε όλοι δεμένοι, μιλάμε στο γήπεδο και είμαστε σε καλό δρόμο».

Για την ανάγκη σκοραρίσματος: «Τα γκολ θα έρθουν, έχουμε καλούς επιθετικούς. Όσο θα κρατάμε το μηδέν, έχουμε ποιοτικούς επιθετικούς και θα έρχονται τα γκολ. Να μπούμε στους ομίλους και στη συνέχεια τα πράγματα που κάνουμε στην προπόνηση θα βγουν στο γήπεδο».

Για τις πιθανότητες πρόκρισης: «Είναι 50-50. Θα έχουμε τον κόσμο μαζί μας στη ρεβάνς, αλλά εδώ το είχε η Χάποελ αυτό. Επομένως πρέπει να πάμε συγκεντρωμένοι και να μπούμε στους ομίλους».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Ένα μήνυμα μόνο από την πλευρά της διοίκησης. Κατάμεστο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ό,τι δικαιούμαστε βέβαια, υπάρχουν κανονισμοί, αλλά… κανένα εισιτήριο απούλητο. Στις 26 Αυγούστου η Ανόρθωση πρέπει να γράψει ιστορία. Θέλουμε να βρεθούμε στην κλήρωση των ομίλων και όλοι μαζί να το παλέψουμε. Αυτή τη στιγμή και μέχρι την ώρα του αγώνα η ομάδα προετοιμάζεται αλλά πρέπει να ετοιμαστεί και το κοινό του «Παπαδόπουλος» να είναι πιο καυτό από ό,τι με τη Ραπίντ».