Σκόρπισε… τρόμο στα αστέρια ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 26/7/2023 - 21:57
ΑΡΗΣ

Απόλυτα θετικό αποτέλεσμα πήρε ο Άρης κόντρα στην Μπάτε Μπόρισοφ, καθώς επικράτησε 6-2 στο «Άλφαμεγα Stadium», για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αποτελεσματική στην αντίπαλη εστία, και έδειξαν αμέσως αντίδραση όταν οι Λευκορώσοι προσπάθησαν να σηκώσουν κεφάλι και να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

Οι πρωταθλητές Κύπρου ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με το σκορ να βρίσκεται στο 3-0 (!). Σκόρερ οι Γκομίς και Μπέγκτσον, ενώ ο Μπάνε έστειλε από λάθος τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο δεύτερο μέρος, η Μπάτε μείωσε σε 3-1, ωστόσο οι «πράσινοι» αντέδρασαν ξανά με τον Γκομίς να διαμορφώνει το 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά, όμως ο Άρης… θύμωσε και με γκολ των Μοντνόρ και Στεπίνσκι το παιχνίδι έληξε το εκκωφαντικό 6-2.

Υπενθυμίζουμε πως ο επαναληπτικός έχει οριστεί για την 1η Αυγούστου στις 21:00.  Αν οι «πράσινοι» της Λεμεσού εξασφαλίσουν θέση στον τρίτο προκριματικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης (το οποίο είναι και το επικρατέστερο σενάριο), τότε θα αναμετρηθούν με τον νικητή του ζευγαριού Ράκοφ – Καραμπάχ.

26/07/2023
21:58
90'+5 Τέλος του αγώνα.
26/07/2023
21:51
90'+1 Έκτο γκολ για τον Άρη!

Ο Στεπίνσκι από την άσπρη βούλα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 6-2.

26/07/2023
21:51
90' Πέναλτι για τον Άρη

Ανατράπηκε ο Γιαγκό εντός περιοχής και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

26/07/2023
21:49
89' Τρίτη κίτρινη για παίκτη της Μπάτε.

Στο μπολάκι του ρέφερι και ο Σλάμοβιτς.

26/07/2023
21:47
87' Δεύτερη κίτρινη στο παιχνίδι

Ο Γκρομίκο δέχθηκε κάρτα για φάουλ.

26/07/2023
21:47
87' Πέμπτη αλλαγή για τον Άρη

Σανέ στη θέση του Μαγιαμπέλα.

26/07/2023
21:43
83' Γκολ για τον Άρη και 5-2 το σκορ

Ο Μοντνόρ μόλις μπήκε στο παιχνίδι και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό!

26/07/2023
21:40
80' Αλλαγές για τον Άρη

Σπόλιαριτς και Μοντνόρ πέρασαν στην θέση των Μπαμπίκα και Γκομίς.

26/07/2023
21:37
77' Με πουκάμισο εμφανίστηκε ο Σπιλέφσκι στο ξεκίνημα του αγώνα, με φανελάκι κατέληξε. Αρκετή η υγρασία στην Λεμεσό.
26/07/2023
21:34
74' Νέα ευκαιρία για τον Άρη

Σουτ στην κίνηση από τον Στεπίνσκι, λίγο πάνω από την εστία η μπάλα.

26/07/2023
21:32
72' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι

Δέχθηκε κάρτα ο Γκρεσίκο για σκληρό φάουλ.

26/07/2023
21:30
70' Αλλαγές για την Μπάτε

Μαρτίνοφ αντί Χαντάρκεβιτς και Ποστρέλοφ αντί Αντιλέφσκι

26/07/2023
21:25
67' Μειώνει ξανά η Μπάτε

Κεφαλιά από τον Χαντάρκεβιτς (προηγήθηκε εκτέλεση κόρνερ) και στα δίχτυα του Βανά Άλβες η μπάλα.

26/07/2023
21:20
60' Γκολ για τον Άρη

Δεύτερο προσωπικό τέρμα για τον Γκομίς ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ξανά στα τρία γκολ η διαφορά.

26/07/2023
21:15
55' Ξανά κοντά στο τέταρτο γκολ ο Άρης

Σουτ-βολίδα από τον Στρούσκι, απέκρουσε ξανά ο τερματοφύλακας της Μπάτε.

26/07/2023
21:12
52' Προσπάθησε να απαντήσει ο Άρης

Ο Γκομίς μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε επικίνδυνη κεφαλιά, όμως ο αντίπαλος κίπερ απέκρουσε εντυπωσιακά.

26/07/2023
21:08
48' Μειώνει σε 3-1 η Μπάτε.

Ο Κοντσεβόι σε τετ-α-τετ με τον Βανά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με εύστοχο πλασέ.

26/07/2023
21:07
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
26/07/2023
21:04
46' Δύο αλλαγές για τον Άρη

Σόκε και Στεπίνσκι πήραν θέση στο παιχνίδι. Εκτός οι Μπένγκτσον και Νίκολιτς.

26/07/2023
20:48
45'+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
26/07/2023
20:45
45' Έτσι πανηγύρισαν οι παίκτες του Άρη το δεύτερο γκολ.
26/07/2023
20:44
44' Εύκολη απόκρουση για τον Βανά

Έγινε συρτή σέντρα στην περιοχή του Άρη όμως ο κίπερ του Άρη μάζεψε εύκολα πριν δημιουργηθεί κίνδυνος.

26/07/2023
20:40
39' Τρίτο γκολ για τον Άρη!

Αυτογκόλ από τον Μπάνε και 3-0 για την ομάδα του Σπιλέφσκι. Ο Γκομίς ελευθερώθηκε μετά από κάθετη του Καζού, έβγαλε τη σέντρα όμως ο 19χρονος της Μπάτε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

26/07/2023
20:33
32' Δεύτερο γκολ για τον Άρη!

Μετά από υποδειγματική ασίστ του Καζού, ο Μπένγκτσον με πλασέ σχεδόν ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

26/07/2023
20:31
30' Έξαλλοι πανηγυρισμοί από τους παίκτες του Άρη καθώς το γκολ του Γκομίς ήταν ιστορικό. Είναι το πρώτο στο Champions League!
26/07/2023
20:23
23' Σπουδαία φάση για τους γηπεδούχους

Ο Μπαμπίκα μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα ο οποίος όμως βγήκε... νικητής στην μεταξύ τους μονομαχία.

26/07/2023
20:18
17' Γκολ για τον Άρη!

Ο Γκομίς στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με εύστοχη εκτέλεση!

26/07/2023
20:16
15' Πέναλτι για τον Άρη

Ατομική προσπάθεια από τον Μαγιαμπέλα, μπήκε στην περιοχή ωστόσο ανατράπηκε και ο ρέφερι έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα.

26/07/2023
20:12
10' Η πρώτη εικόνα του αγώνα

Μονόλογος το παιχνίδι για τον Άρη ο οποίος έχει την κατοχή και τις προϋποθέσεις για το γκολ. Από την άλλη, η Μπάτε επιχειρεί να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων χωρίς όμως να έχει αποτέλεσμα.

26/07/2023
20:07
7' Νέα επιθετική προσπάθεια για τον Άρη

Και πάλι ο Μπένγτσον πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους. Έκλεψε, μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ του κατέληξε στον αντίπαλο τερματοφύλακα, Κουντράβιτς.

26/07/2023
20:04
3' Πρώτη φάση για τον Άρη

Ο Μπένγκτσον με γυριστό σουτ στην περιοχή, έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από τα δοκάρια.

26/07/2023
20:02
1' Έναρξη του αγώνα
26/07/2023
19:59
Είσοδος των ομάδων

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο.

26/07/2023
19:42
«Παίζουν οι πιο έτοιμοι»

Ο εκπρόσωπος Τύπου του Άρη, Χριστόφορος Μιχαηλούδης, παραχώρησε δηλώσεις στη Cytavision και μεταξύ άλλων ανέφερε: «Μια νέα σελίδα για τον Άρη. Αν πριν τρία χρόνια το σκεφτόμασταν, θα μας έβγαζαν τρελούς. Έχουμε τρεις ομάδες για να μπούμε σε κάποιο όμιλο. Σήμερα θέλουμε το θετικό αποτέλεσμα για να μπορέσουμε την Τρίτη να εξασφαλίσουμε το εισιτήριο να την επόμενη φάση. Ξέρουμε πως ο Σπιλέφσκι προσαρμόζει την ομάδα ανάλογα με τον αντίπαλο. Δεν υπάρχει σταθερή ενδεκάδα, παίζουν οι πιο έτοιμοι».

26/07/2023
19:34
Δύσκολες οι καιρικές συνθήκες

Αρκετή ζέστη και υγρασία στην Λεμεσό, καθώς ο καύσωνας που ταλαιπωρεί το νησί τις τελευταίες μέρες, δεν… λέει να υποχωρήσει.

26/07/2023
19:23
Πήραν θέση από νωρίς οι φίλοι του Άρη
26/07/2023
19:03
Ματιές και στην Πολωνία

Υπενθυμίζουμε πως αν ο Άρης εξασφαλίσει πρόκριση στον επόμενο γύρο, τότε θα αναμετρηθεί με τη νικήτρια του ζευγαριού Ράκοφ – Καραμπάχ. Το πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, διεξάγεται επίσης απόψε, όμως αρχίζει στις 21:15.

26/07/2023
18:57
Η ενδεκάδα της Μπάτε

Ο προπονητής των φιλοξενουμένων, Κίριλ Αλσέφσκι, επέλεξε τους εξής 11: Κουντράβετς, Νετσάεφ, Χανταρκέβιτς, Μπανέ, Τζιμό, Γκρομίκο, Μποτσάροφ, Γκρετσίκο, Μάλκεβιτς, Αντιλέφσκι, Κοντσεβόι.

26/07/2023
18:54
Αλλαγές στο δεύτερο επίσημο του Άρη

Σε σχέση με το πρώτο επίσημο ματς της σεζόν κόντρα στην Ομόνοια, για τον θεσμό του Σούπερ Καπ, ο Λευκορώσος τεχνικός προχώρησε σε αλλαγές. Συγκεκριμένα, ο Σπιλέφσκι προχώρησε σε 8 (!) αλλαγές. Παρέμειναν στην ενδεκάδα μόνο οι Βανά, Μπρόρσον και Μαγκιαμπέλα.

26/07/2023
18:48
Η ενδεκάδα του Άρη

Ο Αλεξέι Σπιλέφσκι παρέταξε τους εξής ποδοσφαιριστές για τον πρώτο αγώνα κόντρα στην Μπάτε: Βανά, Γιαγκό, Μπρόρσον, Μουσούντα, Καζού, Στρούσκι, Νίκολιτς, Μαγιαμπέλα, Γκομίς, Μπένγτσον, Μπαμπίκα.

26/07/2023
15:07
Καλησπέρα σας

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την πρώτη εμφάνιση του Άρη στο Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπάτε στο «Άλφαμεγα Stadium».