Ζορίστηκε μα πέρασε στα προημιτελικά η Γερμανία, εκτός διοργάνωσης η Δανία

Κυριακή, 30/6/2024 - 00:19

Μπορεί να άργησε να τελειώσει, όμως κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε!

Η Γερμανία επικράτησε 2-0 της Δανίας στο… επεισοδιακό παιχνίδι της φάσης των «16» του Euro 2024 και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με μισή και πλέον ώρα καθυστέρηση, καθώς στα μισά του πρώτου μέρους διεκόπη λόγω σφοδρής χαλαζόπτωσης, όμως οι δύο ομάδες παρουσίασαν όμορφο θέαμα, τρία γκολ ακυρώθηκαν ενώ οι ευκαιρίες ήταν αρκετές. Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Χάβερτς και Μουσιάλα.

Το ματς

Η Γερμανία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και σκόραρε στο 4ο λεπτό με τον Νίκο Σλότερμπεκ, όμως το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Κίμιχ στον Κάσπερ Σμάιχελ. Οι οικοδεσπότες συνέχισαν να απειλούν, με τον Δανό πορτιέρε να αποκρούει τρομερό μακρινό σουτ του Κίμιχ στο 7’ και άλλη μία κεφαλιά του Σλότερμπεκ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.

Στο 11’, μετά από ωραία μπαλιά του Ρίντιγκερ στην πλάτη της άμυνας, ο Χάβερτς έμεινε μόνος του απέναντι από τον Σμάιχελ και εκτέλεσε με τη μία, ωστόσο ο Δανός είχε και πάλι απάντηση. Σταδικά, η Δανία απορρόφησε την πίεση και ισορρόπησε το παιχνίδι μετά την αρχική έντονη πίεση της Γερμανίας.

Mάλιστα, οι Σκανδιναβοί είχαν και την πρώτη τους καλή στιγμή στο 21’. Ο Άντερσεν έκανε γέμισμα 40 μέτρων για τον Έρικσεν, ο οποίος κατέβασε εντυπωσιακά και πλάσαρε, με τον Ρίντιγκερ να παρεμβαίνει στη φάση και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 24’, απείλησαν ξανά, με τον Μέλε να πατάει περιοχή και να εκτελεί άουτ από πλάγια θέση.

Στο 31’, η Δανία κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, όμως ο Έρικσεν το εκτέλεσε πάνω στο τείχος. Η Γερμανία είχε χάσει την ορμή και την υπομονή της, όντας «υπνωτισμένη» από τους Δανούς που έλεγχαν πλέον απόλυτα τα πράγματα. Όλα αυτά, πριν ο ρυθμός των δύο ομάδων χαθεί τελείως λόγω της 25λεπτης διακοπής για κακοκαιρία!

Αφού ξαναξεκίνησε το ματς, στο 38’, ο Ράουμ έκανε εντυπωσιακή σέντρα για το κεφάλι του Χάβερτς, ωστόσο ο Σμάιχελ ήταν και πάλι στο σωστό σημείο και έδιωξε ενστικτωδώς. Στη συνέχεια της φάσης, ο Σλότερμπεκ κέρδισε ακόμα μία μάχη ψηλά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 42’, ο Σλότερμπεκ έκανε τραγικό λάθος, αφού έχασε την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Χόιλουντ, όμως αυτός εκτέλεσε άστοχα, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Νόιερ. Η τελευταία (και τεράστια} ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν για τη Δανία, όταν στο 45’ ο Ντιλέινι έφυγε στην αντεπίθεση μετά από δικό του κλέψιμο και βρήκε τον Χόιλουντ, ο οποίος έμεινε μόνος με τον Νόιερ και προσπάθησε να τσιμπήσει την μπάλα από πάνω του αλλά δεν τα κατάφερε.

Με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου, η Δανία βρήκε δίχτυα στο 48’ με τον Γιόακιμ Άντερσεν, όμως το τέρμα ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ νωρίτερα στη φάση. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου, ο άτυχος Άντερσεν έκανε χέρι στη σέντρα του Ράουμ, με αποτέλεσμα η Γερμανία να κερδίσει πέναλτι μέσω VAR το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χάβερτς για το 1-0 των «πάντσερ».

Στο 59’, η Γερμανία απείλησε και πάλι χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Χάβερτς έκανε απίθανο πάρσιμο της μπάλας και έφυγε μόνος του απέναντι στον Σμάιχελ, τον «έσκαψε» όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 66’, η Δανία απάντησε με επικίνδυνο σουτ του Χόιλουντ, όμως απέκρουσε ο Νόιερ.

Στο 68’, η Γερμανία έβαλε τις βάσεις για την οριστική νίκη της. Μετά από εντυπωσιακή μπαλιά του Σλότερμπεκ στην πλάτη της άμυνας, ο Μουσιάλα έγινε κάτοχος της μπάλας και σκόραρε με ένα απλό πλασέ για το 2-0, με τον Σμάιχελ ανεξήγητα να μη βγαίνει έτσι ώστε να τον δυσκολέψει.

Από εκεί και πέρα, το ματς «έσβησε», με τη Γερμανία να έχει κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της και να βρίσκει άλλο ένα γκολ με τον Φλόριαν Βιρτς στις καθυστερήσεις, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Γερμανία (Νάγκελσμαν, 4-2-3-1): Νόιερ - Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ (80’ Χένριχς) – Άντριχ (64’ Τσαν), Κρόος - Σανέ (88' Άντον), Γκιντογκάν (64’ Φίλκρουγκ), Μουσιάλα (80’ Βιρτς) – Χάβερτς.

Δανία (Χιούλμαντ, 4-3-3): Σμάιχελ - Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Α. Κρίστενσεν (81’ Λάρσεν) - Μπα, Ντιλέινι (69’ Νόργκααρντ), Χόιμπιεργκ, Μάλε – Όλσεν (69’ Πόουλσεν), Έρικσεν (81’ Ντάμσγκααρντ), Χόιλουντ (81’ Βιντ).