Πήρε άριστα σε «διάβασμα» και πλάνο η ΑΕΛ

Τρίτη, 29/8/2023 - 12:07
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΠΑΠΑΦΩΤΗΣ

Από την… κόλαση στον παράδεισο, 90 (και κάτι) λεπτά για την ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού πήρε μια σπουδαία νίκη με 4-3 επί της ΑΕΖ, σ’ ένα παιχνίδι που άρχισε με τον χειρότερο τρόπο. Μόλις στο 15ο λεπτό το σκορ διαμορφώθηκε σε 0-2 και οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν να ανέβουν… βουνό. Και το ανέβηκαν με κάθε επιτυχία.

Μάλιστα, τα εύσημα δεν θα μπορούσαν να μην αποδοθούν και στον Χρίστο Χαραλάμπους. Ο Κύπριος τεχνικός «διάβασε» σωστά το παιχνίδι, έκρινε πως οι αλλαγές των Χέντι, Σρνιτς και Παπαφώτη θα βοηθούσαν κι οι παίκτες με τη σειρά τους έβγαλαν… ασπροπρόσωπο τον προπονητή τους, αφού σκόραραν από ένα γκολ και έβαλαν το λιθαράκι τους για να καταγραφεί η δεύτερη σερί νίκη της ΑΕΛ.

Πέραν των αποτελεσματικών αλλαγών, η οικογένεια των «γαλαζοκιτρίνων» είδε τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, ενώ οι τρεις εξ αυτών σημείωσαν πανέμορφα γκολ και ξεσήκωσαν τον κόσμο που βρέθηκε στο «Άλφαμεγα Stadium».

Τέλος, ο Χαραλάμπους και οι συνεργάτες του κρατούν την αντίδραση των παικτών που το πάλεψαν μέχρι τέλους. Σαφώς και η αποβολή του Παστελλή βοήθησε την προσπάθεια των γηπεδούχων, ωστόσο το έργο της ΑΕΛ δεν ήταν εύκολο. Κι όμως επέστρεψε από το 0-2, ενώ όταν το σκορ ήταν στο 3-3, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να κυνηγήσει το τρίποντο μέχρι τέλους.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα της Λεμεσού, η Πάφος σε παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο «Στέλιος Κυριακίδης» το ερχόμενο Σάββατο (2/9, 20:00).